Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Equinor rozpoczyna produkcję na złożu Johan Castberg na Morzu Barentsa

Norweski Equinor wspólnie ze swoimi partnerami uruchomił pole naftowe Johan Castberg na Morzu Barentsa. Zgodnie z planami przedstawionymi w oświadczeniu państwowej spółki, projekt osiągnie szczytową produkcję 220 tys. baryłek dziennie. w drugim kwartale tego roku.

Szacuje się, że zasoby operacyjne wynoszą od 450 do 650 milionów baryłek, a okres jego rozwoju to trzy dekady przy wykorzystaniu pływającej platformy produkcyjnej.

Geir Tungesvik, wiceprezes wykonawczy ds. projektów w Equinor, poinformował w oświadczeniu, że koszty kapitałowe projektu wynoszą 86 mld NOK (równowartość 8 mld USD), a przewidywany okres zwrotu z inwestycji nie przekroczy dwóch lat. Na obecnym etapie realizacji projektu wykonano już 12 z planowanych 30 odwiertów, co pozwoli na osiągnięcie wskaźników projektowych w założonym terminie. Prace wiertnicze mają trwać do 2026 r.
Operatorem projektu, posiadającym 30 proc. udziałów, jest Equinor Energy AS, norweska spółka Var Energi ASA kontroluje 30 proc., a udział Petoro AS wynosi 23,7 proc.

Equinor już wczesną jesienią ogłosił instalację pływającej platformy (FPSO). Początkowo przewidywano, że FPSO rozpocznie działalność pod koniec 2024 r. , ale później termin ten przesunięto na styczeń tego roku. Firma poinformowała, że start został opóźniony ze względu na warunki pogodowe.

Istnieje również potencjał w zakresie nowych odkryć węglowodorów w rejonie FPSO. Jeśli takie odkrycia zostaną dokonane, Equinor będzie mógł wykorzystać infrastrukturę Johana Castberga do produkcji.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe