Paliwa premium Shell
V-Power w cenie paliw podstawowych! | Witamy w Shell

Wzrost produkcji OPEC+

OPEC+ najprawdopodobniej będzie trzymać się swojego planu zwiększenia wydobycia ropy naftowej także w maju, poinformowały cztery źródła agencji Reutera.

Grupa producentów, która wydobywa ponad 40 proc. światowej ropy naftowej, ma w maju zwiększyć produkcje o 135 tys. baryłek dziennie. Agencja podała, że byłaby to druga miesięczna podwyżka w ramach planu mającego na celu wycofanie części cięć wydobycia z roku 2022.

Grupa jednocześnie próbuje podnieść cele produkcyjne (w ramach rekompensaty) dla członków, którzy wykazali się dyscypliną w realizacji swoich poprzednich ograniczeń, jednocześnie wywierając presję na innych producentów, którzy przekroczyli swoje cele, aby ograniczyli produkcję.

W ubiegłym tygodniu grupa poinformowała, że siedmiu członków dokona dodatkowych miesięcznych redukcji od tego miesiąca do czerwca 2026 r.
Zdaniem Amrity Sen z Energy Aspects wycofywanie cięć przez OPEC+ jest możliwe, biorąc pod uwagę niskie zapasy ropy naftowej, nadchodzące lato, kiedy popyt na ropę wzrasta, a także dążenie do większego przestrzegania ograniczeń produkcyjnych.

Komitet ministerialny OPEC+, który będzie uprawniony do rekomendowania grupie zmian w polityce produkcyjnej, ma się spotkać 5 kwietnia. Na początku tego miesiąca wicepremier Rosji Aleksander Nowak powiedział, że OPEC+ może cofnąć decyzję o podwyżce wydobycia po kwietniu, jeśli na rynku wystąpi nierównowaga.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

UE wesprze zakup ponad 200 mln litrów ekologicznego paliwa lotniczego

UE wesprze zakup ponad 200 mln litrów ekologicznego paliwa lotniczego

Unia Europejska zdecydowała się na znaczący krok w kierunku ograniczenia emisji w lotnictwie, oferując dotacje na zakup ponad 200 mln litrów zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). Środki mają zachęcić przewoźników do ograniczenia wykorzystania tradycyjnej nafty na rzecz bardziej ekologicznych alternatyw.

JP Morgan podtrzymuje prognozę cen ropy na 2025 rok

JP Morgan podtrzymuje prognozę cen ropy na 2025 rok

Morgan w czwartek utrzymał bazową prognozę cen ropy na 2025 rok na poziomie od niskich do średnich 60 dolarów za baryłkę. Bank szacuje również, że w 2026 roku ceny pozostaną na podobnym poziomie, ale ostrzega, że w najgorszym scenariuszu możliwy jest wzrost do nawet 120–130 USD.

Eni uważnie śledzi sytuację bezpieczeństwa w Iraku

Eni uważnie śledzi sytuację bezpieczeństwa w Iraku

Włoski koncern energetyczny Eni poinformował, że uważnie monitoruje sytuację bezpieczeństwa w Iraku po ogłoszonej przez Stany Zjednoczone ewakuacji części personelu z ambasady w Bagdadzie.

Decyzja w sprawie sprzedaży Italiana Petroli spodziewana do końca czerwca

Decyzja w sprawie sprzedaży Italiana Petroli spodziewana do końca czerwca

Italiana Petroli, jedna z największych prywatnych firm paliwowych we Włoszech, jest bliska podjęcia decyzji dotyczącej sprzedaży 100 proc. udziałów. Rozmowy z trzema potencjalnymi nabywcami trwają.