Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

W ramach rekompensaty Rosja zmniejszy wydobycie ponad dobrowolne ograniczenia o 25 tys. baryłek dziennie w marcu, o 51 tys. baryłek dziennie w kwietniu, a następnie zwiększy redukcję do 173 tys. baryłek dziennie we wrześniu 2025 r., w pełni wyrównując nadwyżkę produkcji ropy naftowej. Łącznie Federacja Rosyjska musi zrekompensować 706 tys. baryłek dziennie.

Natomiast Kazachstan, którego nadprodukcja wynosi 908 tys. baryłek dziennie, zamierza obniżyć produkcję do czerwca 2026 r. włącznie, przy czym w kwietniu zmniejszy produkcję o 53 tys. baryłek dziennie, do października – o 90 tys. baryłek dziennie, po czym wielkość redukcji będzie stopniowo spadać i wyniesie 36 tys. baryłek dziennie w czerwcu 2026 r.

Irak, musi zrekompensować olbrzymią kwotę 1,954 mln baryłek dziennie i również będzie ograniczał wydobycie do czerwca 2026 r., a wolumeny są stosunkowo równomiernie rozłożone według miesięcy — od 115 tys. baryłek dziennie do 130 tys. baryłek dziennie, plus lub minus 10 tys. baryłek dziennie z miesiąca na miesiąc.

Arabia Saudyjska jest jednym z najbardziej zdyscyplinowanych uczestników porozumienia OPEC+, choć znajduje się wśród państw, które nieznacznie przekroczyły przyznane limity. Saudyjczycy zmniejszą produkcję ropy naftowej o dodatkowe 15 tys., 9 tys. i 6 tys. baryłek dziennie w okresie marzec–maj, w pełni rekompensując wcześniej dozwolone przekroczenie kwot i ograniczeń.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe