Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Vitol kupi udziały w projektach Eni w Afryce Zachodniej

Włoski potentat energetyczny poinformował w środę, że Vitol, największy niezależny przedsiębiorca handlujący ropą naftową na świecie, kupi od Eni udziały w niektórych aktywach wydobywczych w Afryce Zachodniej za 1,65 mld USD, pod warunkiem dokonania korekty stanu gotówki na zamknięciu transakcji.

W ostatnich latach Eni realizuje tzw. „model podwójnej eksploracji”, w ramach którego sprzedaje część swoich większościowych udziałów innym firmom, aby przyspieszyć odkrycia ropy naftowej i gazu i rozpocząć ich produkcję.

Vitol ze swojej strony starał się inwestować w aktywa z segmentu upstream i downstream po tym, jak największe domy handlowe na świecie wygenerowały wyjątkowe zyski podczas skoków cen surowców energetycznych w niezwykle niestabilnym okresie 2022–2023 na rynkach ropy naftowej i gazu.

Zgodnie z umową Vitol kupi udziały w aktywach wydobywczych ropy naftowej i gazu oraz blokach podlegających eksploracji, ocenie i rozwojowi. Należą do nich projekt Baleine w Wybrzeżu Kości Słoniowej, w którym Eni ma 77,25 proc. udziałów — Vitol nabędzie 30 proc. udziałów, a także projekt Congo LNG w Republice Konga, w którym Eni ma 65 proc. udziałów, a Vitol kupi 25 proc.

Eni i Vitol są już partnerami w projektach OCTP i Block 4 w Ghanie, a ta umowa jeszcze bardziej umacnia współpracę między tymi dwoma przedsiębiorstwami w Afryce Zachodniej, poinformowała włoska firma.

Vitol od wielu lat działa na rynku upstream w Afryce Zachodniej i posiada portfel inwestycji infrastrukturalnych i downstream w tym regionie.

Eni wydobywa już ropę naftową i gaz ziemny ze złoża Baleine u wybrzeży Wybrzeża Kości Słoniowej i właśnie zwiększyła produkcję, rozpoczynając fazę 2.

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe