Nowy index Propan-Butan

Firmy energetyczne chcą przyspieszenia planów budowy nowych rurociągów

Prezesi największych kanadyjskich firm energetycznych zaapelowali do głównych partii politycznych o ogłoszenie kryzysu energetycznego w kraju i wskazanie kluczowych projektów jako leżących w „interesie narodowym”, co przyspieszyłoby reformy, planowanie i budowę nowych rurociągów naftowych i gazowych oraz terminali LNG.

Otwarty list od 14 dyrektorów generalnych reprezentujących cztery największe firmy zajmujące się rurociągami oraz 10 największych firm naftowych i gazowych został przekazany liderom kanadyjskich partii politycznych w środę. Firmy uważają, że obecnie Kanadyjczycy coraz bardziej dostrzegają znaczenie wykorzystania ogromnych zasobów energii w celu zapewnienia krajowi możliwości obrony jej suwerenności oraz poprawy ogólnej konkurencyjności gospodarczej i dobrobytu. Dodali, że rozwój branży leży w interesie narodowym.  

Przedstawiciele branży zauważyli także, że aby mogła powstać nowa infrastruktura, federalni liderzy polityczni Kanady muszą stworzyć środowisko, które uprości regulacje, zobowiąże się do przestrzegania ścisłych terminów zatwierdzania projektów, zwiększy produkcję, przyciągnie inwestycje i zachęci obywateli do współinwestowania.

Kanadyjscy decydenci są teraz bardziej niż kiedykolwiek skłonni do szukania alternatywnych dróg eksportu kanadyjskiej ropy naftowej, która obecnie niemal w całości płynie na południe do USA.

Zdaniem prezesów firm energetycznych, groźba wprowadzenia taryf celnych przez Stany Zjednoczone była sygnałem ostrzegawczym  dla kanadyjskich decydentów, że rząd federalny i prowincjonalny mogły zbyt pochopnie zrezygnować w ciągu ostatniej dekady z projektów budowy rurociągów biegnących z Alberty do wybrzeża, które mogłyby zdywersyfikować eksport kanadyjskiej ropy naftowej i gazu.   

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe