Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Amerykanie korygują prognozy wydobycia

Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DoE) obniżył swoją prognozę wzrostu światowej produkcji węglowodorów ciekłych w tym roku o 300 tys. baryłek dziennie.

Według prognoz DoE wzrost światowej produkcji węglowodorów ciekłych wyniesie 1,4 mln baryłek dziennie. Jest to o 300 tys. baryłek dziennie mniej niż prognozowano miesiąc wcześniej, kiedy zakładano, że wydobycie węglowodorów ciekłych wzrośnie do 1,7 mln baryłek dziennie.

Globalna produkcja ciekłych węglowodorów wzrośnie: w tym roku do 104,17 mln baryłek dziennie, a w przyszłym do 105,78 mln baryłek dziennie – szacuje amerykańska agencja. Eksperci prognozują, że OPEC+ wydobędzie ropę naftową poniżej deklarowanych poziomów, pomimo planu zwiększenia produkcji od kwietnia, ponieważ grupa stara się ograniczyć wzrost światowych rezerw surowca.

W tym roku DoE spodziewa się wzrostu produkcji węglowodorów ciekłych w krajach OPEC+ o mniej niż 0,2 baryłek dziennie, w porównaniu ze spadkiem produkcji o 1,3 mln baryłek dziennie w ubiegłym roku. Dopiero w przyszłym roku OPEC+ zwiększy wolumen produkcji węglowodorów ciekłych o pół miliona baryłek dziennie. W krajach spoza OPEC+ spodziewany jest wzrost wolumenu węglowodorów ciekłych (ropy naftowej, kondensatu gazowego itp.): w USA, Kanadzie, Brazylii i Gujanie – o 1,2 mln baryłek dziennie w tym roku i o 1 mln baryłek dziennie w roku przyszłym.

Departament Energii USA obniżył też swoją prognozę cen ropy Brent na rok 2025. Obecnie prognozuje, że średnia cena ropy naftowej w tym roku wyniesie 74,22 USD za baryłkę; w raporcie z lutego prognozowano cenę 74,5 USD za baryłkę. W 2026 r. średnia cena ropy Brent wyniesie 68,47 USD za baryłkę (poprzednia prognoza: 66,46 USD/bbl).

Więcej w kategorii

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Greccy przewoźnicy wracają na rosyjski rynek ropy

Greccy przewoźnicy wracają na rosyjski rynek ropy

Armatorzy z Grecji powracają na rosyjski rynek ropy Urals, gdyż ceny na nim spadają poniżej pułapu cenowego wynoszącego 60 USD za baryłkę. Dzięki temu mogą oni świadczyć usługi transportowe i ubezpieczeniowe, przestrzegając jednocześnie sankcji, podała agencja Reutera, powołując się na trzy źródła handlowe.

Wydobycie z łupków w USA zwalnia, a ceny ropy spadają

Wydobycie z łupków w USA zwalnia, a ceny ropy spadają

Wydobycie ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych wyhamowuje w obliczu spadających cen surowca oraz rosnących kosztów operacyjnych.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe