Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Serbia prowadzi rozmowy z USA i Rosją

Serbia prowadzi rozmowy z Waszyngtonem i Moskwą, które mają na celu uniknięcie amerykańskich sankcji wobec spółki naftowej NIS. Mogą one skutkować przerwami w dostawach ropy naftowej, poinformowała w środę minister energetyki Dubravka Djedovic Handanovic.

Rosyjskie spółki Gazprom Nieft i Gazprom posiadają odpowiednio 50 proc. i 6,15 proc. udziałów w spółce NIS, która zarządza jedyną serbską rafinerią w Pancevie, tuż za Belgradem.

USA nałożyły sankcje na rosyjski sektor naftowy 10 stycznia i dały Gazprom Neft 45 dni na wycofanie się z NIS. Termin upływa rano w czwartek, powiedział Djedovic Handanovic w transmisji telewizyjnej w środę. Dodał, że prowadzone są rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi i Rosją w celu znalezienia rozwiązania.

Serbia, historyczny sojusznik Rosji, złożyła formalny wniosek do Departamentu Skarbu USA o uchylenie sankcji na okres 90 dni, aby umożliwić rozważenie „zrównoważonego rozwiązania, które doprowadziłoby do zniesienia sankcji”. Brak uzyskania zwolnienia stanowiłby poważne ryzyko dla importu ropy naftowej, ponieważ NIS, która zaopatruje około 80 proc. krajowego rynku detalicznego w ropę naftową i produkty pochodne gazu, nie byłaby w stanie importować ropy naftowej za pośrednictwem chorwackiego operatora rurociągów Janaf.

Rząd zapewnił, że zabezpieczono wystarczająco dużo rezerw, aby zaopatrzyć rynek w paliwo na co najmniej trzy miesiące.

Agencja Reutera podała w środę po południu, że rosyjski Gazprom Neft przeniósł część swoich udziałów w NIS. Zgodnie z informacjami upublicznionymi przez belgradzką giełdę papierów wartościowych BELEX, Gazprom Neft zmniejszył swoje udziały w NIS z 50 proc. do 44,85 proc. Jednocześnie Gazprom zwiększył swoje udziały w serbskiej spółce naftowej z 6,15 proc. do 11,3 proc.

Zmiany oznaczają, że Gazprom Neft nie ma już bezwzględnej większości w spółce NIS, która zarządza jedyną serbską rafinerią ropy naftowej pod Belgradem.

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe