Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Zagrożenia konkurencji w cenach paliw na rynku niemieckim

Niemiecki rynek paliw stoi w obliczu zagrożeń dla konkurencji ze względu na stosowane mechanizmy cenowe, poinformował w środę w swoim raporcie Federalny Urząd Antymonopolowy.

Federalny Urząd Antymonopolowy skrytykował częste zmiany cen na niemieckich stacjach benzynowych. Jak wynika z danych organu antymonopolowego, podczas gdy w 2014 r. ceny na stacjach benzynowych zmieniano cztery do pięciu razy dziennie, w 2024 r. miało miejsce średnio 18 dziennych korekt.

Taka dynamika zmian stawia konsumentów w niekorzystnym położeniu gdy porównują ceny, ponieważ trudniej im zidentyfikować konkretne pory dnia, w których mogą taniej zatankować. Federalny Urząd Antymonopolowy zamierza monitorować rozwój sytuacji i w razie potrzeby zapewnia o możliwości podjęcia działań regulacyjnych.

Według stowarzyszenia branżowego na rynku stacji benzynowych w Niemczech panuje „wolna i przejrzysta konkurencja”, a pomocą kierowcom służą porównywarki cenowe i aplikacje. Inaczej widzą to tankujący, którzy skarżyli się Urzędowi, iż porównywali ceny w aplikacjach cenowych tuż przed wyjazdem na stację benzynową, ale w momencie, gdy na nią dojechali, ceny się już zmieniły.

Federalny Urząd Antymonopolowy skrytykował również system notowań cen w sprzedaży hurtowej paliw, który ma istotny wpływ na kształtowanie się cen w Niemczech i może być nieodporny na manipulowanie danymi. W kwestii częstotliwości wprowadzania zmian cen na stacjach, jednym z pomysłów jest ograniczenie ich liczby, jak ma to miejsce np. w Austrii.

Federalny Urząd Antymonopolowy już w ostatnich latach szczegółowo analizował kształtowanie się cen benzyny i oleju napędowego, jednak nie znalazł żadnych dowodów na ustalanie cen między spółkami naftowymi.

Więcej w kategorii

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Firma Motiva Enterprises w końcu uruchomiła ponownie jednostkę produkującą benzynę w swojej ogromnej rafinerii w Port Arthur w Teksasie. Wcześniej podjęto już kilka prób ponownego uruchomienia tej instalacji po remoncie, który przeprowadzono w ostatnich tygodniach.

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Koncern Shell całkowicie wycofuje się z działalności paliwowej w Republice Południowej Afryki. Sprzedał już swoją rafinerię, a teraz szuka nabywcy dla sieci stacji paliw.

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Valero Energy planuje wstrzymać, zrestrukturyzować lub zakończyć działalność rafineryjną w swojej rafinerii Benicia w Kalifornii do końca kwietnia 2026 r.

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Eksport rosyjskiej ropy arktycznej do Chin ma gwałtownie wzrosnąć w kwietniu po tym, jak sprzedawcy zaoferowali duże zniżki i dostawy nieautoryzowanymi tankowcami w odpowiedzi na embargo USA, podała agencja Reutera, powołując się na analityków Vortexa i rosyjskich traderów ropy.