Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Zagrożenia konkurencji w cenach paliw na rynku niemieckim

Niemiecki rynek paliw stoi w obliczu zagrożeń dla konkurencji ze względu na stosowane mechanizmy cenowe, poinformował w środę w swoim raporcie Federalny Urząd Antymonopolowy.

Federalny Urząd Antymonopolowy skrytykował częste zmiany cen na niemieckich stacjach benzynowych. Jak wynika z danych organu antymonopolowego, podczas gdy w 2014 r. ceny na stacjach benzynowych zmieniano cztery do pięciu razy dziennie, w 2024 r. miało miejsce średnio 18 dziennych korekt.

Taka dynamika zmian stawia konsumentów w niekorzystnym położeniu gdy porównują ceny, ponieważ trudniej im zidentyfikować konkretne pory dnia, w których mogą taniej zatankować. Federalny Urząd Antymonopolowy zamierza monitorować rozwój sytuacji i w razie potrzeby zapewnia o możliwości podjęcia działań regulacyjnych.

Według stowarzyszenia branżowego na rynku stacji benzynowych w Niemczech panuje „wolna i przejrzysta konkurencja”, a pomocą kierowcom służą porównywarki cenowe i aplikacje. Inaczej widzą to tankujący, którzy skarżyli się Urzędowi, iż porównywali ceny w aplikacjach cenowych tuż przed wyjazdem na stację benzynową, ale w momencie, gdy na nią dojechali, ceny się już zmieniły.

Federalny Urząd Antymonopolowy skrytykował również system notowań cen w sprzedaży hurtowej paliw, który ma istotny wpływ na kształtowanie się cen w Niemczech i może być nieodporny na manipulowanie danymi. W kwestii częstotliwości wprowadzania zmian cen na stacjach, jednym z pomysłów jest ograniczenie ich liczby, jak ma to miejsce np. w Austrii.

Federalny Urząd Antymonopolowy już w ostatnich latach szczegółowo analizował kształtowanie się cen benzyny i oleju napędowego, jednak nie znalazł żadnych dowodów na ustalanie cen między spółkami naftowymi.

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe