Shell Franczyza

USA zatwierdzają projekt morskiego terminala naftowego

Administracja Donalda Trumpa zatwierdziła projekt portu głębinowego Texas GulfLink Deepwater Port firmy Sentinel Midstream LLC, którego przepustowość wyniesie milion baryłek ropy dziennie.

Projekt został faktycznie zatwierdzony przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska już w październiku, czyli za kadencji Joe Bidena, ale na przeszkodzie realizacji stanęli ekolodzy, twierdząc, że emisja gazów cieplarnianych z portu przekroczy 100 milionów ton rocznie. Jak zauważył Departament Transportu USA, projekt czekał na zatwierdzenie przez 5 lat. Poinformowano również, że port będzie mógł obsługiwać zarówno eksport, jak i import ropy naftowej.

Port, który ma powstać w hrabstwie Brazoria w Teksasie, jest wyjątkowy, ponieważ jest głębokowodny - będzie w stanie obsługiwać największe na świecie tankowce VLCC, osiągając wydajność załadunku 85 000 baryłek ropy na godzinę.

Więcej w kategorii

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że w 2025 światowy rynek odnotuje wzrost podaży ropy naftowej o półtora miliona baryłek dziennie — do 104,5 mln baryłek.

Arabia Saudyjska wyśle w kwietniu mniej ropy do Chin

Arabia Saudyjska wyśle w kwietniu mniej ropy do Chin

Saudi Aramco zamierza drastycznie ograniczyć dostawy ropy naftowej do Chin. Eksport może spaść do najniższego poziomu w ciągu 10 miesięcy.

Rafinerie w Kazachstanie będą prywatyzowane

Rafinerie w Kazachstanie będą prywatyzowane

Rząd w Astanie planuje sprzedać udziały w dwóch z trzech największych rafinerii w kraju osobom prywatnym, informuje agencja Reutera, powołując się na Agencję Ochrony i Rozwoju Konkurencji (APDC) Kazachstanu.

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na dane dotyczące transportu oraz opinie analityków, najwięksi producenci ropy naftowej na Bliskim Wschodzie eksportowali rekordowe ilości rafinowanych produktów naftowych, zmniejszając w ten sposób ogólny wpływ cięć w produkcji ropy naftowej na rynek.