Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

TotalEnergies i Aker BP chcą zwiększać udziały w polu naftowym Johan Sverdrup

Aker BP i TotalEnergies, partnerzy kapitałowi w największym polu naftowym Europy Zachodniej - Johan Sverdrup, zwrócili się o niezależną ocenę swoich udziałów, co może ostatecznie umożliwić im zwiększenie partycypacji w polu zarządzanym przez Equinor.

Agencja Reutera podała, że zgodnie z umową partnerzy pola naftowego Johan Sverdrup mogą ubiegać się o ponowne ustalenie swoich udziałów na podstawie danych dotyczących produkcji i złóż na tym gigantycznym polu naftowym.

Obecnie partnerami są Equinor Energy AS z 42,63 proc. udziałów i sprawujący funkcję operatora, Aker BP z 31,57 proc. udziałów, norweska państwowa firma naftowa Petoro AS z 17,36 proc. udziałów i TotalEnergies EP Norge AS z 8,44 proc.

Johan Sverdrup, największe pole naftowe w Europie Zachodniej, rozpoczęło pompowanie ropy naftowej w 2019 r. Szczytowy poziom produkcji wynosi 755 tys. baryłek dziennie, czyli znacznie powyżej niż wynosiły początkowe oczekiwania dotyczące szczytowej produkcji na poziomie 660 tys. baryłek dziennie. Szczyt produkcji został osiągnięty po raz pierwszy we wrześniu 2024 r., kiedy Johan Sverdrup wyprodukował 756 tys. baryłek dziennie. Sama produkcja z pola stanowi jedną trzecią całkowitej produkcji ropy naftowej w Norwegii.

Szacuje się, że złoże Johan Sverdrup ma rezerwy wynoszące 2,7 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, a całe pole jest obecnie eksploatowane. Pierwsza faza złoża Johan Sverdrup została uruchomiona w październiku 2019 r., a druga w grudniu 2022 r.

Na początku tego miesiąca operator Equinor poinformował, że spodziewa się, że produkcja w Johan Sverdrup w 2025 r. nadal będzie zbliżona do poziomów z 2023 i 2024 r.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe