Shell Franczyza

TotalEnergies i Aker BP chcą zwiększać udziały w polu naftowym Johan Sverdrup

Aker BP i TotalEnergies, partnerzy kapitałowi w największym polu naftowym Europy Zachodniej - Johan Sverdrup, zwrócili się o niezależną ocenę swoich udziałów, co może ostatecznie umożliwić im zwiększenie partycypacji w polu zarządzanym przez Equinor.

Agencja Reutera podała, że zgodnie z umową partnerzy pola naftowego Johan Sverdrup mogą ubiegać się o ponowne ustalenie swoich udziałów na podstawie danych dotyczących produkcji i złóż na tym gigantycznym polu naftowym.

Obecnie partnerami są Equinor Energy AS z 42,63 proc. udziałów i sprawujący funkcję operatora, Aker BP z 31,57 proc. udziałów, norweska państwowa firma naftowa Petoro AS z 17,36 proc. udziałów i TotalEnergies EP Norge AS z 8,44 proc.

Johan Sverdrup, największe pole naftowe w Europie Zachodniej, rozpoczęło pompowanie ropy naftowej w 2019 r. Szczytowy poziom produkcji wynosi 755 tys. baryłek dziennie, czyli znacznie powyżej niż wynosiły początkowe oczekiwania dotyczące szczytowej produkcji na poziomie 660 tys. baryłek dziennie. Szczyt produkcji został osiągnięty po raz pierwszy we wrześniu 2024 r., kiedy Johan Sverdrup wyprodukował 756 tys. baryłek dziennie. Sama produkcja z pola stanowi jedną trzecią całkowitej produkcji ropy naftowej w Norwegii.

Szacuje się, że złoże Johan Sverdrup ma rezerwy wynoszące 2,7 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, a całe pole jest obecnie eksploatowane. Pierwsza faza złoża Johan Sverdrup została uruchomiona w październiku 2019 r., a druga w grudniu 2022 r.

Na początku tego miesiąca operator Equinor poinformował, że spodziewa się, że produkcja w Johan Sverdrup w 2025 r. nadal będzie zbliżona do poziomów z 2023 i 2024 r.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Wood Mackenzie spodziewa się nadwyżki na rynku ropy naftowej ze względu na produkcję w krajach spoza OPEC+, więc zdaniem analityków sojuszowi trudno będzie zwiększyć wydobycie.

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Z danych holenderskiej firmy konsultingowej Insights Global wynika, że zapasy oleju napędowego utrzymywane w centrum rafinacji i magazynowania Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) spadły w ciągu tygodnia o 4 proc. do 2,17 mln ton, ponieważ lokalny popyt wzrósł przy zmniejszonym imporcie.

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Import oleju opałowego do Chin wzrósł o 6,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw