Shell Franczyza

Amerykańskie rafinerie nie chcą meksykańskiej ropy

Jak podała agencja Bloomberg, rafinerie na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej unikają dostaw ropy naftowej od meksykańskiego koncernu Pemex, która charakteryzuje się zbyt dużą zawartością wody, przez co surowiec ten nie nadaje się do produkcji benzyny i oleju napędowego.

Zamiast tego rafinerie kupują więcej kolumbijskiej i kanadyjskiej ropy naftowej lub oczekują rabatów na dostawy z Pemeksu - poinformowały anonimowe źródła branżowe. Według nich, flagowa meksykańska ropa Maya ma zawartość wody aż 6 proc., czyli sześć razy więcej niż wynosi standard rynkowy.

Agencja Bloomberg zauważyła, że jest to niepokojące, ponieważ Meksyk jest drugim co do wielkości dostawcą ropy naftowej do rafinerii na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej po Kanadzie. Dodano, że problemy finansowe Pemeksu mogą mieć wpływ na sytuację, ponieważ meksykański państwowy gigant energetyczny ma problemy z płaceniem zaległych rachunków w wysokości około 20 mld USD dostawcom chemikaliów i sprzętu za redukcję zawartości wody w ropie naftowej.

Słaba jakość ropy naftowej i problemy z cenami wynikające z decyzji prezydenta Trumpa o nałożeniu ceł na import z Kanady i Meksyku budzą obawy w amerykańskim przemyśle rafineryjnym. W zeszłym miesiącu dostawy ropy naftowej z Meksyku spadły do najniższego poziomu od 35 lat.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Wood Mackenzie spodziewa się nadwyżki na rynku ropy naftowej ze względu na produkcję w krajach spoza OPEC+, więc zdaniem analityków sojuszowi trudno będzie zwiększyć wydobycie.

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Z danych holenderskiej firmy konsultingowej Insights Global wynika, że zapasy oleju napędowego utrzymywane w centrum rafinacji i magazynowania Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) spadły w ciągu tygodnia o 4 proc. do 2,17 mln ton, ponieważ lokalny popyt wzrósł przy zmniejszonym imporcie.

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Import oleju opałowego do Chin wzrósł o 6,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw