Shell Franczyza

Wkrótce decyzja w sprawie zakazu dla silników spalinowych w UE

Komisja Europejska rozważa złagodzenie restrykcji dotyczących zakazu sprzedaży nowych silników spalinowych, który ma wejść w życie w 2035 roku.

Celem jest wsparcie europejskiego przemysłu motoryzacyjnego, który zmaga się z rosnącymi wymaganiami redukcji emisji CO2. W „Rzeczpospolitej” czytamy, że w najbliższych tygodniach temat ten będzie omawiany w Brukseli.

Obowiązujące regulacje zakładają, że średnia emisja CO2 dla floty pojazdów nie może przekroczyć 93 g/km. Oznacza to konieczność intensyfikacji sprzedaży samochodów elektrycznych. Jednak producenci alarmują, że tempo wprowadzania elektryfikacji może okazać się niewystarczające, co grozi wysokimi karami finansowymi. Według szacunków branża motoryzacyjna mogłaby ponieść straty rzędu nawet pięciu miliardów euro. W związku z tym Komisja Europejska prowadzi dialog z przedstawicielami sektora, analizując możliwości czasowego zawieszenia kar oraz wprowadzenia bardziej elastycznych regulacji.

Jak podał dziennik, jednym z rozważanych rozwiązań jest większa akceptacja paliw neutralnych pod względem emisji CO2, co mogłoby pozwolić na dalszą sprzedaż pojazdów spalinowych po 2035 roku. Mówi się także o złagodzeniu zasad dla hybryd typu plug-in, których popularność rośnie dzięki coraz większemu zasięgowi na napędzie elektrycznym.

Więcej w kategorii

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że w 2025 światowy rynek odnotuje wzrost podaży ropy naftowej o półtora miliona baryłek dziennie — do 104,5 mln baryłek.

Arabia Saudyjska wyśle w kwietniu mniej ropy do Chin

Arabia Saudyjska wyśle w kwietniu mniej ropy do Chin

Saudi Aramco zamierza drastycznie ograniczyć dostawy ropy naftowej do Chin. Eksport może spaść do najniższego poziomu w ciągu 10 miesięcy.

Rafinerie w Kazachstanie będą prywatyzowane

Rafinerie w Kazachstanie będą prywatyzowane

Rząd w Astanie planuje sprzedać udziały w dwóch z trzech największych rafinerii w kraju osobom prywatnym, informuje agencja Reutera, powołując się na Agencję Ochrony i Rozwoju Konkurencji (APDC) Kazachstanu.

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na dane dotyczące transportu oraz opinie analityków, najwięksi producenci ropy naftowej na Bliskim Wschodzie eksportowali rekordowe ilości rafinowanych produktów naftowych, zmniejszając w ten sposób ogólny wpływ cięć w produkcji ropy naftowej na rynek.