Shell Franczyza

Planowana sprzedaż rafinerii w Gelsenkirchen

BP Europa SE ogłosiło zamiar sprzedaży Ruhr Oel GmbH – BP Gelsenkirchen oraz powiązanych aktywów rafineryjnych. Finalizacja transakcji przewidywana jest na 2025 rok, pod warunkiem uzyskania niezbędnych zgód regulacyjnych i rządowych.

Decyzja wpisuje się w strategię BP, zakładającą uproszczenie struktury firmy i zwiększenie jej wartości. W skład wystawionych na sprzedaż aktywów wchodzi rafineria BP w Gelsenkirchen oraz DHC Solvent Chemie GmbH w Mülheim an der Ruhr.

W ostatnich latach BP znacząco zmodernizowało infrastrukturę rafinerii w Gelsenkirchen, w tym sieć energetyczną i systemy parowe, dostosowując je do współczesnych wymagań. Zakład pozostaje kluczowym obiektem przetwórczym, zdolnym do produkcji paliw wysokiej jakości oraz potencjalnie biopaliw i przetworzonych tworzyw sztucznych.

Patrick Wendeler, prezes BP Europa SE, zaznaczył, że dzięki swojej lokalizacji w sercu europejskiego przemysłu chemicznego rafineria stanowi atrakcyjną inwestycję. Zwrócił uwagę na to, że kadra i strategiczne położenie czynią zakład w Gelsenkirchen cennym aktywem dla przyszłego właściciela.

Do czasu finalizacji sprzedaży rafineria będzie kontynuować działalność operacyjną bez zakłóceń.

Więcej w kategorii

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że w 2025 światowy rynek odnotuje wzrost podaży ropy naftowej o półtora miliona baryłek dziennie — do 104,5 mln baryłek.

Arabia Saudyjska wyśle w kwietniu mniej ropy do Chin

Arabia Saudyjska wyśle w kwietniu mniej ropy do Chin

Saudi Aramco zamierza drastycznie ograniczyć dostawy ropy naftowej do Chin. Eksport może spaść do najniższego poziomu w ciągu 10 miesięcy.

Rafinerie w Kazachstanie będą prywatyzowane

Rafinerie w Kazachstanie będą prywatyzowane

Rząd w Astanie planuje sprzedać udziały w dwóch z trzech największych rafinerii w kraju osobom prywatnym, informuje agencja Reutera, powołując się na Agencję Ochrony i Rozwoju Konkurencji (APDC) Kazachstanu.

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na dane dotyczące transportu oraz opinie analityków, najwięksi producenci ropy naftowej na Bliskim Wschodzie eksportowali rekordowe ilości rafinowanych produktów naftowych, zmniejszając w ten sposób ogólny wpływ cięć w produkcji ropy naftowej na rynek.