Nowy index Propan-Butan

Kto zyskał na „flocie cieni”?

Mimo obowiązujących sankcji, zachodnie firmy żeglugowe zarobiły miliardy dolarów na sprzedaży starych tankowców, które teraz transportują rosyjską ropę, wspierając machinę wojenną Kremla – czytamy w dzienniku „Rzeczpospolita”.

Jak wynika z międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego, armatorzy z 21 państw odsprzedali rosyjskim podmiotom ponad 230 jednostek za kwotę przekraczającą 6 mld USD. Jak zauważają analitycy, stary statek, którego wartość przed sankcjami wynosiła kilkadziesiąt milionów dolarów, obecnie może być sprzedany za ponad dwa razy więcej.

Po wprowadzeniu w 2022 roku embarga na import rosyjskiej ropy oraz limitu cenowego na jej sprzedaż, wartość starych tankowców gwałtownie wzrosła. Wykorzystali to zachodni armatorzy, którzy pozbywali się przestarzałych jednostek, zarabiając na ich sprzedaży krocie. Wiele statków zmieniło właścicieli przez pośredników z krajów takich jak Wietnam, Hongkong czy Indie, by finalnie zasilić rosyjską flotę cieni.

Zachodnie sankcje miały na celu ograniczenie rosyjskich dochodów z eksportu ropy, ale paradoksalnie przyczyniły się do wzrostu cen tankowców. Największy udział w procederze mieli armatorzy z Grecji – sprzedali 127 tankowców. Dla porównania, brytyjskie firmy zbyły 22 jednostki, niemieckie 11, a norweskie 8. Sprzedaż odbywała się bez szczegółowej weryfikacji nabywców, choć obowiązujące sankcje wymagają sprawdzania końcowego odbiorcy.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe