Shell Franczyza

Kto zyskał na „flocie cieni”?

Mimo obowiązujących sankcji, zachodnie firmy żeglugowe zarobiły miliardy dolarów na sprzedaży starych tankowców, które teraz transportują rosyjską ropę, wspierając machinę wojenną Kremla – czytamy w dzienniku „Rzeczpospolita”.

Jak wynika z międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego, armatorzy z 21 państw odsprzedali rosyjskim podmiotom ponad 230 jednostek za kwotę przekraczającą 6 mld USD. Jak zauważają analitycy, stary statek, którego wartość przed sankcjami wynosiła kilkadziesiąt milionów dolarów, obecnie może być sprzedany za ponad dwa razy więcej.

Po wprowadzeniu w 2022 roku embarga na import rosyjskiej ropy oraz limitu cenowego na jej sprzedaż, wartość starych tankowców gwałtownie wzrosła. Wykorzystali to zachodni armatorzy, którzy pozbywali się przestarzałych jednostek, zarabiając na ich sprzedaży krocie. Wiele statków zmieniło właścicieli przez pośredników z krajów takich jak Wietnam, Hongkong czy Indie, by finalnie zasilić rosyjską flotę cieni.

Zachodnie sankcje miały na celu ograniczenie rosyjskich dochodów z eksportu ropy, ale paradoksalnie przyczyniły się do wzrostu cen tankowców. Największy udział w procederze mieli armatorzy z Grecji – sprzedali 127 tankowców. Dla porównania, brytyjskie firmy zbyły 22 jednostki, niemieckie 11, a norweskie 8. Sprzedaż odbywała się bez szczegółowej weryfikacji nabywców, choć obowiązujące sankcje wymagają sprawdzania końcowego odbiorcy.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Wood Mackenzie spodziewa się nadwyżki na rynku ropy naftowej ze względu na produkcję w krajach spoza OPEC+, więc zdaniem analityków sojuszowi trudno będzie zwiększyć wydobycie.

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Z danych holenderskiej firmy konsultingowej Insights Global wynika, że zapasy oleju napędowego utrzymywane w centrum rafinacji i magazynowania Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) spadły w ciągu tygodnia o 4 proc. do 2,17 mln ton, ponieważ lokalny popyt wzrósł przy zmniejszonym imporcie.

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Import oleju opałowego do Chin wzrósł o 6,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw