Shell Franczyza

Nigeria zablokuje pozwolenia na eksport ropy naftowej

Nigeryjski organ regulacyjny ds. wydobycia ropy naftowej poinformował w poniedziałek, że odmówi wydania zezwoleń na eksport ropy naftowej tym producentom, którzy nie wywiążą się ze swoich ustalonych kwot dostaw do lokalnych rafinerii, w tym do największej w Afryce rafinerii Dangote.

Nigeryjskie prawo nakłada na producentów ropy naftowej, w tym także na międzynarodowe firmy naftowe, obowiązek przeznaczenia określonych ilości surowca na potrzeby krajowych rafinerii.

Producenci ropy twierdzą jednak, że nie zastosowali się do tego zapisu, ponieważ rafinerie nie oferują konkurencyjnych cen. To skłoniło Dangote Refinery do wystosowania prośby do regulatora, aby producenci stosowali się do prawa.

W oświadczeniu wydanym w poniedziałek przez Nigeryjską Komisję Regulacji Wydobycia Ropy Naftowej napisano, że jej szef, Gbenga Komolafe, napisał do firm zajmujących się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, aby przypomnieć im o ich obowiązkach i karach za niewywiązanie się z zobowiązań.

Komisja poinformowała, że spotkała się w zeszłym tygodniu z producentami i rafineriami. Podczas spotkania rafinerie obwiniły producentów za niewywiązywanie się ze swoich zobowiązań wynikających z obowiązku dostaw, podczas gdy producenci stwierdzili, że rafinerie oferują zbyt niskie ceny, zmuszając ich do poszukiwania innych rynków.

Komisja wydała oświadczenie, w którym pisze, że przekierowanie ładunku ropy naftowej przeznaczonego do krajowych rafinerii stanowi naruszenie prawa i Komisja odtąd nie będzie wydawać zezwoleń na eksport dostaw ropy naftowej przeznaczonych do przerobu w kraju.

Agencja Reutera podała, że nigeryjskie rafinerie w pierwszej połowie 2025 r. będą potrzebować ponad 770 tys. baryłek ropy dziennie, przy czym rafineria Dangote prognozuje, że będzie odbierać 550 tys. baryłek dziennie.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Wood Mackenzie spodziewa się nadwyżki na rynku ropy naftowej ze względu na produkcję w krajach spoza OPEC+, więc zdaniem analityków sojuszowi trudno będzie zwiększyć wydobycie.

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Z danych holenderskiej firmy konsultingowej Insights Global wynika, że zapasy oleju napędowego utrzymywane w centrum rafinacji i magazynowania Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) spadły w ciągu tygodnia o 4 proc. do 2,17 mln ton, ponieważ lokalny popyt wzrósł przy zmniejszonym imporcie.

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Import oleju opałowego do Chin wzrósł o 6,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw