Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Popyt na ropę naftową pozostanie silny do 2040 roku

Jak prognozuje Vitol, jeden z największych graczy na rynku obrotu towarami, popyt na ropę naftową utrzyma się na obecnym poziomie co najmniej przez najbliższe 15 lat.

Prognoza przeczy wcześniejszym przewidywaniom Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która konsekwentnie przewidywała, że szczyt popytu na ropę naftową nastąpi przed rokiem 2030.

Jak wynika z długoterminowej analizy tradera surowcowego, w nadchodzących latach zapotrzebowanie na ropę naftową ma nadal rosnąć, osiągając szczyt na poziomie ok. 110 mln baryłek dziennie. Vitol dodał, że po osiągnięciu tego szczytu popyt zacznie spadać, by w 2040 r. osiągnąć 105 mln baryłek dziennie.

Dla porównania, Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że popyt na ropę naftową osiągnie szczyt na poziomie nieco ponad 105 milionów baryłek dziennie w ciągu czterech lat. Jak podał „The Financial Times”, koncern BP jest również znacznie bardziej pesymistycznie nastawiony do popytu niż Vitol, spodziewając się, że osiągnie szczyt pod koniec dekady i stopniowo spadnie do zaledwie 91,4 miliona baryłek dziennie do 2040 r.

Prognoza Vitolu nie oznacza, że transformacja się zatrzymała, gdyż trader towarów wskazuje, że popyt na benzynę spadnie pod naporem pojazdów elektrycznych — co prawda głównie w Chinach — ale spadek popytu na benzynę zostanie zrekompensowany popytem na produkty petrochemiczne.

Analitycy Vitolu przewidują, że zapotrzebowanie na petrochemikalia wzrośnie o około 6 milionów baryłek dziennie do 2040 r., kiedy to będzie stanowiło 20 proc. całego zużycia ropy naftowej na świecie.

Trader uważa, że w ciągu najbliższych 15 lat popyt na benzynę ma spaść o 4,5 miliona baryłek dziennie.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe