XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

Rosyjski Lukoil liczy na 2 mld USD ze sprzedaży rafinerii w Bułgarii

Drugi co do wielkości producent ropy naftowej w Rosji, Lukoil, planuje pozyskać około 2 mld USD ze sprzedaży swojej rafinerii w Burgas w Bułgarii. Zainteresowanych kupnem jest siedem firm, m.in. z Kataru, Wielkiej Brytanii, Kazachstanu i Węgier.

Lukoil znalazł się pod presją sprzedaży zakładu o mocy 190 tys. baryłek dziennie z powodu sankcji nałożonych na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie.

Bułgaria wstrzymała import rosyjskiej ropy naftowej i ograniczyła eksport wszystkich produktów rafinowanych wytwarzanych z rosyjskiej ropy naftowej w swojej jedynej rafinerii. Nałożono również 60-procentowy podatek na zyski rafinerii.

W 2023 r. Bułgaria była czwartym co do wielkości nabywcą rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską, kupując ponad 100 tys. baryłek dziennie.
Część bułgarskich polityków chce nacjonalizacji rafinerii i w tym widzi jedyną drogę do normalizacji sytuacji na bułgarskim rynku paliwowym.

Choć Lukoil oficjalnie milczy na temat sprzedaży i ewentualnych chętnych, to wiadomo, że na początku stycznia kazachska państwowa spółka naftowo-gazowa KazMunayGaz poinformowała, że Lukoil zaprosił ją do wzięcia udziału w przetargu na przejęcie rafinerii. Ofertę złożyła także węgierska grupa naftowo-gazowa MOL.

Więcej w kategorii

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Wood Mackenzie spodziewa się nadwyżki na rynku ropy naftowej ze względu na produkcję w krajach spoza OPEC+, więc zdaniem analityków sojuszowi trudno będzie zwiększyć wydobycie.

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Z danych holenderskiej firmy konsultingowej Insights Global wynika, że zapasy oleju napędowego utrzymywane w centrum rafinacji i magazynowania Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) spadły w ciągu tygodnia o 4 proc. do 2,17 mln ton, ponieważ lokalny popyt wzrósł przy zmniejszonym imporcie.

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Import oleju opałowego do Chin wzrósł o 6,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw