Shell Franczyza

Rosyjski Lukoil liczy na 2 mld USD ze sprzedaży rafinerii w Bułgarii

Drugi co do wielkości producent ropy naftowej w Rosji, Lukoil, planuje pozyskać około 2 mld USD ze sprzedaży swojej rafinerii w Burgas w Bułgarii. Zainteresowanych kupnem jest siedem firm, m.in. z Kataru, Wielkiej Brytanii, Kazachstanu i Węgier.

Lukoil znalazł się pod presją sprzedaży zakładu o mocy 190 tys. baryłek dziennie z powodu sankcji nałożonych na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie.

Bułgaria wstrzymała import rosyjskiej ropy naftowej i ograniczyła eksport wszystkich produktów rafinowanych wytwarzanych z rosyjskiej ropy naftowej w swojej jedynej rafinerii. Nałożono również 60-procentowy podatek na zyski rafinerii.

W 2023 r. Bułgaria była czwartym co do wielkości nabywcą rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską, kupując ponad 100 tys. baryłek dziennie.
Część bułgarskich polityków chce nacjonalizacji rafinerii i w tym widzi jedyną drogę do normalizacji sytuacji na bułgarskim rynku paliwowym.

Choć Lukoil oficjalnie milczy na temat sprzedaży i ewentualnych chętnych, to wiadomo, że na początku stycznia kazachska państwowa spółka naftowo-gazowa KazMunayGaz poinformowała, że Lukoil zaprosił ją do wzięcia udziału w przetargu na przejęcie rafinerii. Ofertę złożyła także węgierska grupa naftowo-gazowa MOL.

Więcej w kategorii

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że w 2025 światowy rynek odnotuje wzrost podaży ropy naftowej o półtora miliona baryłek dziennie — do 104,5 mln baryłek.

Arabia Saudyjska wyśle w kwietniu mniej ropy do Chin

Arabia Saudyjska wyśle w kwietniu mniej ropy do Chin

Saudi Aramco zamierza drastycznie ograniczyć dostawy ropy naftowej do Chin. Eksport może spaść do najniższego poziomu w ciągu 10 miesięcy.

Rafinerie w Kazachstanie będą prywatyzowane

Rafinerie w Kazachstanie będą prywatyzowane

Rząd w Astanie planuje sprzedać udziały w dwóch z trzech największych rafinerii w kraju osobom prywatnym, informuje agencja Reutera, powołując się na Agencję Ochrony i Rozwoju Konkurencji (APDC) Kazachstanu.

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na dane dotyczące transportu oraz opinie analityków, najwięksi producenci ropy naftowej na Bliskim Wschodzie eksportowali rekordowe ilości rafinowanych produktów naftowych, zmniejszając w ten sposób ogólny wpływ cięć w produkcji ropy naftowej na rynek.