Shell Franczyza

Shell podnosi dywidendę i skupuje akcje

Shell w czwartek podwyższył swoją dywidendę za czwarty kwartał o 4 proc. i ogłosił nowy program skupu akcji, mimo że koncern miał niższe od oczekiwań zyski za ostatni kwartał 2024 r.

Naftowo-gazowy koncern odnotował 3,66 mld USD skorygowanych zysków za czwarty kwartał, co jest kwotą niższą od szacunków analityków na poziomie około 4 mld USD i niższą od 6 mld USD wypracowanych w trzecim kwartale 2024 r.

Na początku tego miesiąca firma Shell ostrzegała, że jej działalność w obszarze produkcji i handlu LNG oraz handlu ropą naftową odnotuje znacznie niższe wyniki w czwartym kwartale 2024 r. ze względu na sezonowość i podniesienie stóp procentowych.

Skorygowane zyski za cały rok 2024, czyli preferowany przez Shell wskaźnik zysku netto, spadły do 23,7 mld USD z 28,25 mld USD w roku poprzednim.

Shell mimo słabszych wyników podwyższył dywidendę na akcję o 4 proc. do 0,358 USD za czwarty kwartał, jednocześnie rozpoczynając program skupu akcji o wartości 3,5 mld USD, który ma zostać ukończony wiosną 2025 r.

Wyższa dywidenda i nowy program skupu akcji potwierdzają, że spółka, podobnie jak inne duże firmy naftowe, priorytetowo traktują kwestię przekazywania większej ilości gotówki swoim akcjonariuszom i podnoszenia cen akcji. Dywidenda wypłacona akcjonariuszom w 2024 r. wyniosła 22,6 mld USD, co stanowiło 41 proc. zysku operacyjnego netto wygenerowanego w ubiegłym roku.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że w 2025 światowy rynek odnotuje wzrost podaży ropy naftowej o półtora miliona baryłek dziennie — do 104,5 mln baryłek.

Arabia Saudyjska wyśle w kwietniu mniej ropy do Chin

Arabia Saudyjska wyśle w kwietniu mniej ropy do Chin

Saudi Aramco zamierza drastycznie ograniczyć dostawy ropy naftowej do Chin. Eksport może spaść do najniższego poziomu w ciągu 10 miesięcy.

Rafinerie w Kazachstanie będą prywatyzowane

Rafinerie w Kazachstanie będą prywatyzowane

Rząd w Astanie planuje sprzedać udziały w dwóch z trzech największych rafinerii w kraju osobom prywatnym, informuje agencja Reutera, powołując się na Agencję Ochrony i Rozwoju Konkurencji (APDC) Kazachstanu.

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na dane dotyczące transportu oraz opinie analityków, najwięksi producenci ropy naftowej na Bliskim Wschodzie eksportowali rekordowe ilości rafinowanych produktów naftowych, zmniejszając w ten sposób ogólny wpływ cięć w produkcji ropy naftowej na rynek.