Shell Franczyza

Kazachstan wprowadza zakaz eksportu paliw i planuje uwolnienie cen

Władze Kazachstanu wprowadzają zakaz eksportu paliw, aby uniknąć ich niedoboru na rynku krajowym, a jednocześnie zapowiadają stopniowe uwolnienie cen.

Od 1 lutego ceny paliw, które obecnie są jednymi z najniższych w Azji Centralnej, wzrosną o 10 proc. W dłuższej perspektywie podwyżki mogą wynieść nawet 40 proc.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, zakaz eksportu paliw obejmuje benzynę, olej napędowy i inne produkty ropopochodne, zarówno transportem drogowym, jak i kolejowym. Wyjątki dotyczą jedynie pomocy humanitarnej lub sytuacji kryzysowych. Decyzja ma na celu zapobieżenie deficytowi paliw, który może wyniknąć z planowanych podwyżek cen.

Ministerstwo energetyki uzasadnia podwyżki tym, że kazachstański rynek paliw jest nierentowny, a kluczowe przedsiębiorstwa państwowe przynoszą straty. W najbliższych kilku latach przewiduje się ponad dwukrotny wzrost zużycia LPG.

Media podały, że innym powodem planowanego wzrostu cen jest wprowadzenie jednolitego rynku energii elektrycznej, ropy naftowej, gazu i produktów naftowych w ramach EAUG, który ma zacząć funkcjonować od 2027 r.

Pojawiają się obawy, że podwyżki cen mogą prowadzić do protestów, jak miało to miejsce w styczniu 2022 roku, gdy wzrost cen autogazu wywołał zamieszki, w wyniku których zginęło ponad 200 osób. Rząd zapewnia, że w tym przypadku wzrosty będą stopniowe i nie wywołają negatywnych skutków społecznych.

Polska Agencja Prasowa podała, że ceny paliw w Kazachstanie są niskie. Cena litra benzyny to około 0,6 USD, czyli niecałe 2,5 zł a gazu LPG - około 0,25 USD, czyli ponad złotówkę, a mediana zarobków wynosi oficjalnie 548 USD miesięcznie.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Wood Mackenzie spodziewa się nadwyżki na rynku ropy naftowej ze względu na produkcję w krajach spoza OPEC+, więc zdaniem analityków sojuszowi trudno będzie zwiększyć wydobycie.

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Z danych holenderskiej firmy konsultingowej Insights Global wynika, że zapasy oleju napędowego utrzymywane w centrum rafinacji i magazynowania Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) spadły w ciągu tygodnia o 4 proc. do 2,17 mln ton, ponieważ lokalny popyt wzrósł przy zmniejszonym imporcie.

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Import oleju opałowego do Chin wzrósł o 6,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw