Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Kazachstan wprowadza zakaz eksportu paliw i planuje uwolnienie cen

Władze Kazachstanu wprowadzają zakaz eksportu paliw, aby uniknąć ich niedoboru na rynku krajowym, a jednocześnie zapowiadają stopniowe uwolnienie cen.

Od 1 lutego ceny paliw, które obecnie są jednymi z najniższych w Azji Centralnej, wzrosną o 10 proc. W dłuższej perspektywie podwyżki mogą wynieść nawet 40 proc.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, zakaz eksportu paliw obejmuje benzynę, olej napędowy i inne produkty ropopochodne, zarówno transportem drogowym, jak i kolejowym. Wyjątki dotyczą jedynie pomocy humanitarnej lub sytuacji kryzysowych. Decyzja ma na celu zapobieżenie deficytowi paliw, który może wyniknąć z planowanych podwyżek cen.

Ministerstwo energetyki uzasadnia podwyżki tym, że kazachstański rynek paliw jest nierentowny, a kluczowe przedsiębiorstwa państwowe przynoszą straty. W najbliższych kilku latach przewiduje się ponad dwukrotny wzrost zużycia LPG.

Media podały, że innym powodem planowanego wzrostu cen jest wprowadzenie jednolitego rynku energii elektrycznej, ropy naftowej, gazu i produktów naftowych w ramach EAUG, który ma zacząć funkcjonować od 2027 r.

Pojawiają się obawy, że podwyżki cen mogą prowadzić do protestów, jak miało to miejsce w styczniu 2022 roku, gdy wzrost cen autogazu wywołał zamieszki, w wyniku których zginęło ponad 200 osób. Rząd zapewnia, że w tym przypadku wzrosty będą stopniowe i nie wywołają negatywnych skutków społecznych.

Polska Agencja Prasowa podała, że ceny paliw w Kazachstanie są niskie. Cena litra benzyny to około 0,6 USD, czyli niecałe 2,5 zł a gazu LPG - około 0,25 USD, czyli ponad złotówkę, a mediana zarobków wynosi oficjalnie 548 USD miesięcznie.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe