XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

Azjatycki handel rosyjską ropą napotkał na trudności

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na dane dotyczące żeglugi i źródła handlowe, gwałtownie wyhamował handel rosyjską ropą przeznaczoną do Azji w dostawach na marzec, gdyż stawki za tankowce mocno wzrosły, a armatorzy walczą o statki nieobjęte amerykańskimi sankcjami.

Pożegnalne sankcje administracji Bidena nałożone na handel rosyjską ropą były jak dotąd najbardziej agresywne i objęły dziesiątki statków, których Rosja używała do transportu mieszanki ropy ESPO z Koźmina do niezależnych rafinerii w Chinach.

Wiele statków, specjalistycznych tankowców i tankowców wahadłowych, transportujących rosyjską ropę naftową z pól naftowych Arktyki na Daleki Wschód zostało objętych sankcjami.

Ponieważ najwięksi nabywcy rosyjskiej ropy w Azji – Chiny i Indie – wolą trzymać się z daleka od objętych sankcjami tankowców i podmiotów zaangażowanych w handel, stawki frachtowe za transport rosyjskiej ropy do jej największych nabywców gwałtownie wzrosły.

W rezultacie, według źródeł agencji Bloomberg, Rosja zaczęła przegrupowywać tankowce, aby nadać priorytet dostawom do Chin. Tankowce Aframax, które obsługiwały eksport ropy naftowej z zachodnich portów Rosji, są teraz przekierowywane na trasę rosyjski Daleki Wschód-Chiny, aby obsługiwać eksport ESPO, gatunku wybieranego przez chińskie rafinerie.

Więcej w kategorii

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Wood Mackenzie spodziewa się nadwyżki na rynku ropy naftowej ze względu na produkcję w krajach spoza OPEC+, więc zdaniem analityków sojuszowi trudno będzie zwiększyć wydobycie.

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Z danych holenderskiej firmy konsultingowej Insights Global wynika, że zapasy oleju napędowego utrzymywane w centrum rafinacji i magazynowania Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) spadły w ciągu tygodnia o 4 proc. do 2,17 mln ton, ponieważ lokalny popyt wzrósł przy zmniejszonym imporcie.

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Import oleju opałowego do Chin wzrósł o 6,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw