Shell Franczyza

Azjatycki handel rosyjską ropą napotkał na trudności

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na dane dotyczące żeglugi i źródła handlowe, gwałtownie wyhamował handel rosyjską ropą przeznaczoną do Azji w dostawach na marzec, gdyż stawki za tankowce mocno wzrosły, a armatorzy walczą o statki nieobjęte amerykańskimi sankcjami.

Pożegnalne sankcje administracji Bidena nałożone na handel rosyjską ropą były jak dotąd najbardziej agresywne i objęły dziesiątki statków, których Rosja używała do transportu mieszanki ropy ESPO z Koźmina do niezależnych rafinerii w Chinach.

Wiele statków, specjalistycznych tankowców i tankowców wahadłowych, transportujących rosyjską ropę naftową z pól naftowych Arktyki na Daleki Wschód zostało objętych sankcjami.

Ponieważ najwięksi nabywcy rosyjskiej ropy w Azji – Chiny i Indie – wolą trzymać się z daleka od objętych sankcjami tankowców i podmiotów zaangażowanych w handel, stawki frachtowe za transport rosyjskiej ropy do jej największych nabywców gwałtownie wzrosły.

W rezultacie, według źródeł agencji Bloomberg, Rosja zaczęła przegrupowywać tankowce, aby nadać priorytet dostawom do Chin. Tankowce Aframax, które obsługiwały eksport ropy naftowej z zachodnich portów Rosji, są teraz przekierowywane na trasę rosyjski Daleki Wschód-Chiny, aby obsługiwać eksport ESPO, gatunku wybieranego przez chińskie rafinerie.

Więcej w kategorii

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że w 2025 światowy rynek odnotuje wzrost podaży ropy naftowej o półtora miliona baryłek dziennie — do 104,5 mln baryłek.

Arabia Saudyjska wyśle w kwietniu mniej ropy do Chin

Arabia Saudyjska wyśle w kwietniu mniej ropy do Chin

Saudi Aramco zamierza drastycznie ograniczyć dostawy ropy naftowej do Chin. Eksport może spaść do najniższego poziomu w ciągu 10 miesięcy.

Rafinerie w Kazachstanie będą prywatyzowane

Rafinerie w Kazachstanie będą prywatyzowane

Rząd w Astanie planuje sprzedać udziały w dwóch z trzech największych rafinerii w kraju osobom prywatnym, informuje agencja Reutera, powołując się na Agencję Ochrony i Rozwoju Konkurencji (APDC) Kazachstanu.

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na dane dotyczące transportu oraz opinie analityków, najwięksi producenci ropy naftowej na Bliskim Wschodzie eksportowali rekordowe ilości rafinowanych produktów naftowych, zmniejszając w ten sposób ogólny wpływ cięć w produkcji ropy naftowej na rynek.