Shell Franczyza

Sinopec zwiększy przerób surowca

Chiński koncern planuje zwiększyć przerób ropy naftowej w przyszłym miesiącu o 100-150 tys. baryłek dziennie, aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na podróże podczas święta Nowego Roku Księżycowego i zrekompensować ograniczenie produkcji w niezależnych rafineriach, podały źródła handlowe.

Jak podała agencja Reutera, wzrost ten stanowi 2–3 proc. średniego przerobu największego producenta paliw w Azji, który w ubiegłym roku wyniósł 5,05 mln bbl/d. Dodano, że zwiększenie produkcji nastąpiło po tym, jak niezależne chińskie rafinerie w prowincji Szantung, będącej centrum rafineryjnym, ograniczyły przerób do zaledwie 50–55 proc. swoich możliwości od początku tego miesiąca. Jest to najniższy poziom od połowy 2024 r.

Niezależne zakłady, znane jako „czajniki”, muszą stawić czoła wyższym kosztom ropy naftowej ze względu na ostrzejsze sankcje USA na eksport ropy rosyjskiej i irańskiej. Niektóre mniejsze zakłady wstrzymały prace w styczniu, a inne planują to zrobić w lutym, ponieważ nowe chińskie podatki od paliw powodują, że poniosłyby one jeszcze większe straty.

Jedno ze źródeł handlowych w Chinach poinformowało agencję Reutera, że Sinopec najprawdopodobniej będzie gromadzić zapasy paliwa przed planowaną konserwacją rafinerii w kilku spółkach zależnych, która rozpocznie się pod koniec lutego.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Wood Mackenzie spodziewa się nadwyżki na rynku ropy naftowej ze względu na produkcję w krajach spoza OPEC+, więc zdaniem analityków sojuszowi trudno będzie zwiększyć wydobycie.

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Z danych holenderskiej firmy konsultingowej Insights Global wynika, że zapasy oleju napędowego utrzymywane w centrum rafinacji i magazynowania Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) spadły w ciągu tygodnia o 4 proc. do 2,17 mln ton, ponieważ lokalny popyt wzrósł przy zmniejszonym imporcie.

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Import oleju opałowego do Chin wzrósł o 6,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw