XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

Wzrost popytu i zmiany w podaży ropy na rynku światowym

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) w swoim styczniowym raporcie zaktualizowała prognozy dotyczące rynku ropy naftowej, przewidując zarówno wzrost popytu na surowiec w nadchodzących latach, jak i zmiany w strukturze podaży.

Agencja podkreśliła, że czynniki sezonowe, zmniejszenie zapasów ropy oraz geopolityczne napięcia, w tym sankcje wobec Rosji, będą miały kluczowy wpływ na kształtowanie się cen oraz dostaw surowca.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podniosła prognozę wzrostu zapotrzebowania na ropę na rok 2024 o 0,94 mln baryłek dziennie. Spodziewany wzrost popytu w 2025 roku ma wynieść 1,05 mln baryłek dziennie, co wskazuje na rosnącą konsumpcję globalną. Popyt na ropę w 2025 roku ma osiągnąć 104 mln baryłek dziennie.

Zwiększenie prognoz jest wynikiem wysokiego popytu w IV kwartale 2024 roku, który wyniósł aż 1,5 mln baryłek dziennie. Agencja tłumaczy ten wzrost sezonowymi czynnikami, w tym chłodniejszą pogodą na półkuli północnej oraz korzystniejszymi cenami paliw, które sprzyjały zwiększonemu zużyciu. Dodatkowo, obfite dostawy surowców petrochemicznych w tym okresie również miały pozytywny wpływ na konsumpcję.
 
Międzynarodowa Agencja Energetyczna spodziewa się wzrostu podaży ropy w 2025 roku, mimo że część krajów OPEC+ będzie kontynuować dobrowolne ograniczenia wydobycia. Wzrost dostaw ma pochodzić głównie od producentów spoza OPEC+, w tym USA, Kanady, Brazylii, Gujany oraz Argentyny. Dostawy ropy od tych państw mają wzrosnąć o 1,5 mln baryłek dziennie, co stanowi utrzymanie tempa wzrostu z 2024 roku.

Całkowite światowe dostawy ropy na rynku w 2025 roku mają osiągnąć poziom 104,7 mln baryłek dziennie, co stanowi wzrost o 1,8 mln baryłek dziennie w porównaniu do 2024 roku. Prognoza podaży została jednak obniżona o 100 tys. baryłek dziennie w porównaniu do wcześniejszych szacunków. Dostawy ropy spoza OPEC+ w 2024 roku wyniosły 53,1 mln baryłek dziennie, a w 2025 roku mają wzrosnąć do 54,6 mln baryłek dziennie.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna wskazuje, że nowe amerykańskie sankcje, ogłoszone 10 stycznia 2025 roku, mogą znacząco ograniczyć eksport rosyjskiej ropy drogą morską. Agencja podkreśla, że eksport ropy po cenach poniżej 60 dolarów za baryłkę, wyznaczonych przez grupę G7, nadal może jednak być opłacalny dla Rosji.

Więcej w kategorii

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Wood Mackenzie spodziewa się nadwyżki na rynku ropy naftowej ze względu na produkcję w krajach spoza OPEC+, więc zdaniem analityków sojuszowi trudno będzie zwiększyć wydobycie.

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Z danych holenderskiej firmy konsultingowej Insights Global wynika, że zapasy oleju napędowego utrzymywane w centrum rafinacji i magazynowania Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) spadły w ciągu tygodnia o 4 proc. do 2,17 mln ton, ponieważ lokalny popyt wzrósł przy zmniejszonym imporcie.

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Import oleju opałowego do Chin wzrósł o 6,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw