Shell Franczyza

Peruwiańska ropa naftowa zyskuje udział w rynku amerykańskim

Z danych ze śledzenia statków wynika, że amerykańskie rafinerie zwracają się w stronę rzadkich gatunków ropy naftowej z Ameryki Łacińskiej, aby wypełnić lukę powstałą po spadku importu z Meksyku.

Według danych Energy Information Administration (EIA) import ropy naftowej z Meksyku do USA spadł w zeszłym roku do najniższego poziomu od dziesięcioleci.

Meksykański państwowy gigant naftowy Pemex zmaga się ze spadkiem produkcji, a jednocześnie pozostawia w kraju więcej ropy naftowej do przerobu w nowej rafinerii, którą chciał zbudować były prezydent Andres Manuel Lopez Obrador.

W obliczu spadku meksykańskiej produkcji i eksportu do USA, amerykańskie rafinerie importują większe ilości ciężkiej ropy naftowej z Ameryki Południowej, wynika z danych Kpler i LSEG, monitorujących ruch tankowców, cytowanych przez agencję Reutera. Jedną z rzadszych odmian ropy naftowej jest gatunek niszowy produkowany w Peru w amazońskim lesie i transportowany Amazonką w celu eksportu z Brazylii. Gatunek Bretaña jest ciężki, słodki i zawiera minimalne ilości metali.

Bretaña zdobyła klientów w USA, poinformowały źródła handlowe agencję Reutera. Według danych śledzenia statków zebranych przez agencję, jeden ładunek Bretaña z brazylijskiego miasta portowego Manaus dotarł już w tym roku do Houston. Tankowiec Radiant Pride przewoził około 300 tys. baryłek Bretaña i rozładował je 2 stycznia.

Ładunki Bretaña, których produkcja rozpoczęła się w 2018 r., dotarły na zachodnie wybrzeże USA również w zeszłym roku. Według danych Kpler, jeden ładunek rozładowano w terminalu Marathon Petroleum, a drugi w PBF Energy.

Matt Smith, analityk Kpler, agencji Reuters, komentując rosnącą atrakcyjność niszowych gatunków ciężkiej ropy naftowej z Ameryki Południowej powiedział, że trend będzie się utrzymywał.

Więcej w kategorii

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Wood Mackenzie spodziewa się nadwyżki na rynku ropy naftowej ze względu na produkcję w krajach spoza OPEC+, więc zdaniem analityków sojuszowi trudno będzie zwiększyć wydobycie.

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Z danych holenderskiej firmy konsultingowej Insights Global wynika, że zapasy oleju napędowego utrzymywane w centrum rafinacji i magazynowania Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) spadły w ciągu tygodnia o 4 proc. do 2,17 mln ton, ponieważ lokalny popyt wzrósł przy zmniejszonym imporcie.

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Import oleju opałowego do Chin wzrósł o 6,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw