Shell Franczyza

Porty naftowe zagrożone przez zmiany klimatyczne

Podniesienie się poziomów mórz zagraża największym światowym portom surowcowym. Jest ono skutkiem zmian klimatycznych, wywołanych m.in. spalaniem paliw kopalnych. Jak zauważa serwis rp.pl. można mówić o „ironii losu”.

Naukowcy podkreślają, że emisje spowodowane przez spalanie paliw kopalnych w dużej mierze przyczyniają się do zmian klimatycznych zagrażających m.in. portom naftowym na świecie. Eksperci zauważają, że wzrost poziomu mórz o jeden metr jest nieunikniony w ciągu najbliższego stulecia i kraje muszą zdecydować czy trwać przy paliwach kopalnych, ryzykując zalanie portów, czy przejść na odnawialne źródła energii.

Badacze zauważają, że obecny wzrost poziomu mórz spowoduje zagrożenie dla między innymi największych portów naftowych na świecie – coraz częstsze występowanie wysokich fal sztormowych prowadzi do zalewania wybrzeża, a przenikająca woda morska powoduje erozję fundamentów budynków portowych. Z analizy, na którą powołuje się brytyjski dziennik „The Guardian”, wynika, że 13 z portów obsługujących największe tankowce na świecie zostanie poważnie uszkodzonych przez wzrost poziomu mórz o zaledwie jeden metr. Na niekorzystne warunki narażone są dwa porty w Arabii Saudyjskiej – Ras Tanura i Yanbu – przez które przepływa niemal cały eksport naftowy tego kraju. Na liście zagrożonych portów znajdują się również Houston i Galveston w USA, a także porty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach, Singapurze oraz Niderlandach.

Więcej w kategorii

Nadmiar benzyny w Europie wpływa na globalne marże

Nadmiar benzyny w Europie wpływa na globalne marże

Zapasy benzyny w Europie osiągnęły rekordowo wysoki poziom, ponieważ eksport spadł z powodu zwiększonej aktywności rafinerii w USA i Nigerii. W rezultacie marże na benzynie w rafineriach w Europie i USA spadły w styczniu do najniższego poziomu od 15 miesięcy.

Czy azjatyckie rafinerie wstrzymają produkcję?

Czy azjatyckie rafinerie wstrzymają produkcję?

W wyniku gwałtownego wzrostu cen surowców rafinerie w Korei Południowej, Singapurze i na Tajwanie zmuszone są rozważać przestoje lub ograniczenie produkcji.

Kurdystan domaga się udziału w rozmowach o Kirkuku

Kurdystan domaga się udziału w rozmowach o Kirkuku

Premier Kurdystanu, Masrour Barzani, stwierdził, że w negocjacjach dotyczących głównej umowy między Irakiem a BP w sprawie modernizacji złóż naftowych i gazowych w Kirkuku powinny wziąć udział władze Kurdystanu.

Wyższe stawki frachtowe z powodu sankcji na rosyjską ropę

Wyższe stawki frachtowe z powodu sankcji na rosyjską ropę

Stawki frachtowe za transport surowców z rosyjskiego portu Koźmino wzrosły pięciokrotnie w wyniku niedoboru statków spowodowanego nowymi sankcjami USA.