Magazyn Branżowych Inspiracji

Irański sektor naftowy gotowy na powrót Trumpa

Iran jest gotowy stawić czoła ewentualnym dodatkowym sankcjom na eksport ropy naftowej, powiedział w środę irański minister ds. ropy naftowej Mohsen Paknejad.

Według niego irański sektor naftowy przewidział już ewentualne nowe sankcje. Wskazał, że nie ma planów ograniczania poziomu produkcji ani dostaw na rynek światowy.

Podczas swojej pierwszej kadencji prezydent-elekt USA Donald Trump zerwał tzw. porozumienie nuklearne z Iranem, formalnie znane jako Wspólny Kompleksowy Plan Działań (JCPOA), i ponownie nałożył sankcje na irański przemysł naftowy i irański eksport w 2018 r.

Trump planuje teraz wznowić tzw. kampanię „maksymalnej presji” przeciwko Iranowi, aby jeszcze bardziej odizolować Teheran i utrudnić mu wspieranie swoich sojuszników na Bliskim Wschodzie – podał w ostatnich dniach dziennik „The Wall Street Journal”, powołując się na źródła poinformowane o wczesnych planach prezydenta-elekta.

Prezydent Joe Biden i jego administracja, choć utrzymali wszystkie sankcje wobec Iranu, nie monitorowali ściśle ich przestrzegania, ponieważ zależało im na utrzymaniu dostaw ropy naftowej w obliczu kryzysów, jak choćby wojny w Ukrainie.

Jeśli Donald Trump będzie dążył do zastosowania polityki maksymalnej presji, to może to ograniczyć eksport irańskiej ropy naftowej, który na początku tego roku osiągnął sześcioletni szczyt.

Analitycy twierdzą, że znaczny spadek eksportu irańskiej ropy naftowej, jeśli USA zaostrzą sankcje, może doprowadzić do wzrostu cen ropy, przy założeniu niezmienności innych czynników.

Jednak inni analitycy zauważają, że inne możliwe działania Trumpa, zwłaszcza cła importowe, które obiecał wprowadzić, mogą spowolnić wzrost gospodarczy na świecie i w USA, a w rezultacie także popyt na ropę.

Niski poziom eksportu irańskiej ropy naftowej odbije się również negatywnie na Chinach, gdyż kraj ten jest głównym odbiorcą ropy naftowej dla Iranu i kupuje ponad 90 proc. eksportu ropy z Teheranu po obniżonych cenach. Zdaniem analityków Trump mógłby „usunąć” z rynku nawet 1 mln baryłek dziennie irańskiej ropy.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

UE zwiększyła zakupy od indyjskich rafinerii przetwarzających ropę z Rosji

UE zwiększyła zakupy od indyjskich rafinerii przetwarzających ropę z Rosji

Od początku 2024 roku kraje UE zwiększyły o 20 proc. import produktów z indyjskich rafinerii przetwarzających rosyjską ropę.

Kuwejcka firma naftowa chce zwiększyć eksplorację na morzu w Indonezji

Kuwejcka firma naftowa chce zwiększyć eksplorację na morzu w Indonezji

Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company (KUFPEC) planuje złożyć ofertę na kolejne pola kryjące węglowodory u wybrzeży Indonezji oraz rozpocząć poszukiwania węglowodorów na Morzu Natuna.

Wzrośnie wydobycie z Morza Barentsa

Wzrośnie wydobycie z Morza Barentsa

Equinor i jego partnerzy Var Energi i Petoro spodziewają się, że eksploatacja złoża Johan Castberg rozpocznie się w styczniu lub lutym 2025 r.

Przemysł wydobywczy w Syrii będzie chroniony

Przemysł wydobywczy w Syrii będzie chroniony

Syryjskie ministerstwo ropy naftowej zwróciło się do pracowników przemysłu naftowego i gazowego z apelem o powrót do pracy od 10 grudnia.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024