Zamów RAPORT- Polski Rynek Paliw 2023-2024

Dział handlowy Lukoilu chce ożywić biznes w USA

Litasco, międzynarodowa firma zajmująca się handlem ropą naftową i jej transportem, będąca własnością rosyjskiego koncernu naftowego Lukoil, zamierza odbudować swoją działalność w USA.

Firma chce uzyskać linie kredytowe, dystansując się od handlu rosyjską ropą i od swojej spółki macierzystej, poinformowały agencję Reutera źródła zbliżone do Litasco.

Litasco i Lukoil nie zostały objęte sankcjami Stanów Zjednoczonych w ramach szeroko zakrojonych sankcji na rosyjskie firmy energetyczne. Jednak USA dążą do zmniejszenia dochodów Moskwy z eksportu energii — najważniejszego źródła dochodów budżetu Rosji.

Pomimo faktu, że choć szwajcarski Litasco nie znajduje się na liście sankcyjnej USA, to według źródeł agencji Reutera banki, ubezpieczyciele i inni interesariusze w branży handlu ropą unikają zawierania umów z firmą, choćby z powodów wizerunkowych.

Litasco chce teraz zdystansować się od rosyjskiej spółki macierzystej Lukoil, drugiego co do wielkości producenta ropy naftowej w Rosji, podało jedno ze źródeł agencji Reutera. Inni dodali, że Litasco działa niezależnie od swojej spółki macierzystej.

Jak podało jedno ze źródeł, Litasco zamierza obecnie odbudować swoją działalność w zakresie handlu ropą naftową i paliwami w Ameryce Północnej, Środkowej, Południowej i na Karaibach. Wszystkie trzy źródła poinformowały agencję, że amerykańska jednostka Litasco, Lukoil Pan Americas, nie handluje ładunkami ropy naftowej pochodzącej z Rosji.

Według źródeł, oprócz zdystansowania się od handlu rosyjską ropą, Litasco zabezpieczyło już otwarte linie kredytowe o wartości ponad 2 mld USD, które wesprą jego działalność handlową.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Produkcja ropy w Nigerii ma osiągnąć 2 miliony baryłek dziennie

Produkcja ropy w Nigerii ma osiągnąć 2 miliony baryłek dziennie

Dzienne wydobycie ropy naftowej w Nigerii rośnie - w listopadzie wyniosło już 1,8 mln baryłek ropy i kondensatu.

Decyzja o przyszłości aut spalinowych

Decyzja o przyszłości aut spalinowych

Komisja Europejska (KE) przeprowadzi konsultacje z przemysłem motoryzacyjnym, a następnie Ursula von der Leyen wyda decyzję na temat przyszłości samochodów spalinowych w Unii Europejskiej.

Zamknięcie rafinerii może podnieść globalne ceny oleju napędowego w 2025 roku

Zamknięcie rafinerii może podnieść globalne ceny oleju napędowego w 2025 roku

Analitycy i handlowcy poinformowali agencję Reutera, że ceny oleju napędowego wzrosną w przyszłym roku z obecnych niskich poziomów, ponieważ kilka rafinerii w krajach rozwiniętych planuje zaprzestać produkcji.

Chiny odbiorą więcej ropy w styczniu

Chiny odbiorą więcej ropy w styczniu

Dostawy ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej do Chin mają wzrosnąć w styczniu do najwyższego poziomu od trzech miesięcy, poinformowały w czwartek źródła handlowe.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024