Zamów RAPORT- Polski Rynek Paliw 2023-2024

Indonezja chce ożywić swój przemysł naftowy i gazowy

Indonezja planuje ograniczyć biurokrację, aby zachęcić do poszukiwania ropy naftowej i gazu. Ma to na celu ożywienie krajowego przemysłu naftowego i gazowego oraz wzrost bezpieczeństwa energetycznego.

Nowo zaprzysiężony prezydent Prabowo Subianto w swoim przemówieniu inauguracyjnym, cytowanym przez agencję Reutera powiedział, że Indonezja musi być samowystarczalna pod względem energetycznym i jest w stanie to osiągnąć.

Indonezja, która była członkiem OPEC w latach 1962–2009, reaktywowała swoje członkostwo w organizacji na początku 2016 r., lecz zawiesiła je ponownie pod koniec tego samego roku, gdy Organizacja zgodziła się na wspólne ograniczenie produkcji ropy naftowej w ramach tzw. umowy OPEC+ z niektórymi państwami spoza OPEC, w tym Rosją i Kazachstanem.

Produkcja ropy naftowej w kraju w ostatnich latach spada, podczas gdy popyt na ropę naftową w tym czwartym najludniejszym państwie świata, po Indiach, Chinach i Stanach Zjednoczonych, rośnie.

Indonezja była kiedyś eksporterem netto ropy naftowej, ale to się zmieniło, ponieważ naturalne wyczerpywanie się zasobów i niewystarczająca nowa eksploracja połączyły się, aby obniżyć wydobycie węglowodorów. W rezultacie tempo produkcji ropy naftowej spada, średniorocznie o 11 proc. i obecnie wynosi poniżej 600 tys. bbl/d.

Aby zachęcić do wydobycia ropy naftowej i gazu, Indonezja planuje skrócić proces wydawania pozwoleń, który często wiąże się z koniecznością uzyskania zezwoleń od kilkunastu agencji, z których niektóre mają sprzeczne priorytety.

Na początku tego roku Indonezja zaoferowała pięć lądowych i morskich bloków ropy naftowej i gazu w swoim pierwszym przetargu na rok 2024, podejmując działania mające na celu odwrócenie długotrwałego spadku produkcji.

Więcej w kategorii

Wzrośnie eksport oleju napędowego z USA do Europy

Wzrośnie eksport oleju napędowego z USA do Europy

Według handlowców i danych z monitorowania statków, dostawy oleju napędowego z wybrzeża Zatoki Meksykańskiej w USA do głównego europejskiego centrum handlu i rafinacji, regionu Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA), mają wzrosnąć.

Varo Energy zainteresowane zakupem szwedzkich rafinerii

Varo Energy zainteresowane zakupem szwedzkich rafinerii

Europejska firma energetyczna Varo Energy prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia dwóch szwedzkich rafinerii Preem aby zaspokoić rosnący popyt na niskoemisyjne biopaliwa.

W USA przybyło platform wiertniczych

W USA przybyło platform wiertniczych

Amerykańskie firmy energetyczne po raz pierwszy od ośmiu tygodni zwiększyły liczbę platform wiertniczych ropy naftowej i gazu ziemnego, poinformowała firma energetyczna Baker Hughes w piątkowym raporcie.

Equinor opuszcza Nigerię

Equinor opuszcza Nigerię

Firma Chappal Energies sfinalizowała przejęcie Equinor Nigeria Energy Company (ENEC), oddziału norweskiej firmy Equinor.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024