MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Wodorowa przyszłość Morza Bałtyckiego

Dziewięciu kluczowych operatorów systemów przesyłowych gazu z regionu Morza Bałtyckiego podpisało porozumienie w sprawie skoordynowania rozwoju infrastruktury wodorowej i wsparcia wzrostu rynku wodoru.

Jak przekazał polski operator Gaz-System, stronami porozumienia są oprócz niego estoński Elering, duński Energinet, fiński Gasgrid Vetyverkot, litewski Amber Grid, szwedzki Nordion Energi, niemieckie Gascade i Ontras oraz Conexus Baltic Grid z Łotwy.

Umowa obejmuje współpracę w zakresie budowy infrastruktury przesyłowej i magazynowania wodoru, wymianę informacji o rozwoju rynku wodoru i projekty związane z produkcją i zapotrzebowaniem na wodór odnawialny oraz wspólne prace z instytucjami europejskimi i krajowymi oraz uczestnikami rynku, w tym w ramach unijnej inicjatywy BEMIP (Baltic Energy Market Interconnection Plan).

- Morze Bałtyckie posiada ogromny potencjał do produkcji wodoru odnawialnego na skalę przemysłową, co może zapewnić bezpieczeństwo dostaw tego kluczowego nośnika energii dla dekarbonizujących się rynków w naszym regionie. Jesteśmy gotowi aktywnie włączyć się w ten proces, koordynując rozwój infrastruktury wodorowej i dzieląc się najlepszymi praktykami z sygnatariuszami porozumienia – powiedział cytowany w komunikacie Sławomir Hinc, prezes zarządu Gaz-System.

Gaz-System zauważa, że Morze Bałtyckie stwarza doskonałe warunki do produkcji czystego wodoru. Według Komisji Europejskiej, region ten może dostarczać do 45 proc. czystego wodoru do 2030 r., co wynika z dużego potencjału lądowej i morskiej energetyki wiatrowej, która może zostać wykorzystana do produkcji wodoru i przyspieszyć rozwój rynku w najbliższej przyszłości.

Operatorzy systemów przesyłowych gazu łączą siły, aby opracować nową infrastrukturę wodorową i uwolnić potencjał produkcyjny tego paliwa. Celem współpracy regionalnej jest również dostawa wodoru z obszarów o dużym potencjale wytwórczym do miejsc o dużym zapotrzebowaniu.

Porozumienie to ważny krok naprzód w kierunku stworzenia konkurencyjnego i elastycznego rynku wodoru w regionie Morza Bałtyckiego. Wspólna praca operatorów systemów przesyłowych gazu będzie miała kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw wodoru i przyspieszenia transformacji energetycznej w Europie.

Więcej w kategorii

ONGC chce odebrać swoje należności w ropie

ONGC chce odebrać swoje należności w ropie

Indyjska państwowa spółka naftowa ONGC złożyła wniosek do Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych o uzyskanie licencji na działalność w Wenezueli.

Światowy popyt na ropę wraca do poziomu sprzed pandemii

Światowy popyt na ropę wraca do poziomu sprzed pandemii

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) opublikowała zaktualizowaną prognozę popytu na ropę na 2024 rok, obniżając nieco wcześniejsze szacunki. Według MAE, globalny popyt na ropę naftową wzrośnie w tym roku o 974 tys. baryłek dziennie, do poziomu 103,06 mln bbl/d.

Orlen Lietuva liderem na rynku litewskim

Orlen Lietuva liderem na rynku litewskim

Spółka Orlen Lietuva, należąca do polskiego koncernu Orlen, odnotowała w 2023 roku rekordowe przychody wynoszące 6,4 miliarda euro. To czyni ją liderem wśród litewskich firm pod tym względem.

USA chcą uzupełnić strategiczne rezerwy ropy

USA chcą uzupełnić strategiczne rezerwy ropy

Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DoE) ogłosił plany zakupu 4,5 miliona baryłek ropy naftowej do grudnia 2024 roku w celu uzupełnienia Strategicznej Rezerwy Naftowej (SPR).

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.