Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes

Rosja unika amerykańskich sankcji

Jak wykazała w poniedziałek analiza danych dotyczących śledzenia statków przez agencję Bloomberg, rosyjski tankowiec próbował ominąć amerykańskie sankcje, potajemnie przenosząc ładunek ropy na inny statek u wybrzeży Singapuru.

Według danych z monitoringu tankowców zweryfikowanych przez agencję, statek Primorye, należący do objętego obecnie sankcjami rosyjskiego operatora floty tankowców Sovcomflot, załadował ładunek około 1 miliona baryłek ropy w rosyjskim porcie Noworosyjsk nad Morzem Czarnym. W pobliżu Singapuru doszło do przepompowania ropy na inny tankowiec. Jak wynika z analizy Bloomberga, SCF Primorye wyłączył swój system lokalizacji i AIS, gdy dotarł na wschód od Singapuru, a obecnie płynie w kierunku Morza Południowochińskiego i z informacji o poziomie zanurzenia wynika, że jest teraz pusty.

W lutym tego roku Ministerstwo Skarbu i Stanu USA objęło sankcjami Sovcomflot i kilkanaście tankowców powiązanych z rosyjskim państwowym przedsiębiorstwem.

Ze względu na możliwe konsekwencje sankcji rafinerie w Indiach przez kilka miesięcy unikały przyjmowania dostaw ropy przewożonej przez Sovcomflot. Ostatnia próba obejścia sankcji polegająca na transferze ładunku i wyłączeniu transponderów sugeruje, że Rosja jest zdeterminowana aby swoją ropę sprzedawać. Pokazuje też są nabywcy chętni do zakupu taniego surowca.

Więcej w kategorii

USA importują rekordowo dużo kanadyjskiej ropy

USA importują rekordowo dużo kanadyjskiej ropy

Według danych Energy Information Administration (EIA), import ropy naftowej z Kanady do Stanów Zjednoczonych osiągnął w zeszłym tygodniu rekordowy poziom. To zasługa uruchomienia rozbudowanego niedawno rurociągu Trans Mountain (TMX).

OPEC+ nie planuje zmian w polityce wydobywczej

OPEC+ nie planuje zmian w polityce wydobywczej

Zbliżający się komitet monitorujący OPEC+ (JMMC) nie będzie dostosowywał polityki produkcyjnej krajów objętych umową, chyba że wcześniej wystąpią zdarzenia siły wyższej.

Kanał Sueski notuje straty

Kanał Sueski notuje straty

Zyski Kanału Sueskiego spadły w roku finansowym 2023–2024, do 7,2 mld USD. Z powodu konfliktu na Morzu Czerwonym w zeszłym roku kanał stracił 23 proc. zysków.

Tankowce w ogniu u wybrzeży Singapuru

Tankowce w ogniu u wybrzeży Singapuru

W piątek na wodach w pobliżu Singapuru wybuchł pożar na dwóch dużych tankowcach. Pojawiły się obawy o środowisko, a także o wpływ zdarzenia na funkcjonowanie tego największego azjatyckiego portu.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.