Shell Franczyza

Gorsze wyniki Trafigury

Zysk netto Trafigury spadł do 1,47 mld USD w ciągu sześciu miesięcy do marca, co oznacza spadek o 73 proc. w porównaniu z rekordowymi 5,5 mld USD odnotowanymi rok wcześniej.

Przychody firmy spadły o 5,4 proc. do 124,2 mld USD, podczas gdy kapitał własny grupy wzrósł do 17,3 mld USD. Dział energetyczny firmy odnotował zysk operacyjny, który spadł o połowę, do 3,35 mld USD.

Dyrektor generalny Jeremy Weir w opublikowanym w raporcie napisał, że w najbliższej perspektywie zakłócenia w łańcuchu dostaw nadal się utrzymują, w tym z powodu ciągłych zagrożeń na Morzu Czerwonym, a rynki towarowe pozostają podatne na nagłe wstrząsy i skoki cen. Dodał, że najnowsze wyniki sygnalizują, że dobiega końca okres rekordowej rentowności branży obrotu towarami, napędzany Covid-19 i wojną Rosji na Ukrainie. Dyrektor zauważył, że w ciągu ostatnich trzech lat miały miejsce dramatyczne wahania cen, które faworyzowały czołowych inwestorów zajmujących się handlem towarami.
Trafigura, podobnie jak inni traderzy surowcowi uważa, że jest mało prawdopodobne, aby ogromne zyski, jakie odnotowywała w ciągu ostatnich kilku lat, utrzymały się w dłuższej perspektywie, chociaż wielu ekspertów branżowych uważa, że poziom bazowy został ustalony wyżej.

W ubiegłym roku firma miała w obrocie średnio 5,5 mln baryłek ropy dziennie – co stanowi równowartość łącznego zapotrzebowania na ropę Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Sprzedała też ponad 100 mln ton metali i towarów masowych, w tym węgla.

Całkowite przychody Trafigury za rok 2023 wynoszące 244 miliardy USD przekroczyły przychody brytyjskiego koncernu naftowego BP.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

USA importują rekordowo dużo kanadyjskiej ropy

USA importują rekordowo dużo kanadyjskiej ropy

Według danych Energy Information Administration (EIA), import ropy naftowej z Kanady do Stanów Zjednoczonych osiągnął w zeszłym tygodniu rekordowy poziom. To zasługa uruchomienia rozbudowanego niedawno rurociągu Trans Mountain (TMX).

OPEC+ nie planuje zmian w polityce wydobywczej

OPEC+ nie planuje zmian w polityce wydobywczej

Zbliżający się komitet monitorujący OPEC+ (JMMC) nie będzie dostosowywał polityki produkcyjnej krajów objętych umową, chyba że wcześniej wystąpią zdarzenia siły wyższej.

Kanał Sueski notuje straty

Kanał Sueski notuje straty

Zyski Kanału Sueskiego spadły w roku finansowym 2023–2024, do 7,2 mld USD. Z powodu konfliktu na Morzu Czerwonym w zeszłym roku kanał stracił 23 proc. zysków.

Tankowce w ogniu u wybrzeży Singapuru

Tankowce w ogniu u wybrzeży Singapuru

W piątek na wodach w pobliżu Singapuru wybuchł pożar na dwóch dużych tankowcach. Pojawiły się obawy o środowisko, a także o wpływ zdarzenia na funkcjonowanie tego największego azjatyckiego portu.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.