XX Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek LPG

OPEC+ może w razie potrzeby zmodyfikować pakt naftowy

Producencki sojusz może zmodyfikować swoje najnowsze porozumienie w sprawie wydobycia ropy naftowej, które przewiduje cofnięcie niektórych cięć wydobycia jeszcze w tym roku, jeśli będzie to konieczne w celu wsparcia rynku, oświadczyli w czwartek ministrowie OPEC+.

Ministrowie i urzędnicy z OPEC+, zrzeszającej Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową i sojuszników na czele z Rosją, na forum gospodarczym w Sankt Petersburgu pochwalili porozumienie i stwierdzili, że perspektywy popytu na ropę naftową są pozytywne.

Niektórzy członkowie OPEC+, w tym Rosja, zgodzili się w niedzielę na stopniowe wycofywanie dobrowolnych cięć wydobycia o 2,2 mln baryłek dziennie w ciągu roku, począwszy od października. OPEC+ zgodził się także na utrzymanie innych cięć w wysokości 3,66 mln baryłek dziennie do końca 2025 roku.

Niespodziewanie po decyzji OPEC ropa naftowa potaniała i gatunek Brent osiągnął we wtorek najniższy poziom od czterech miesięcy poniżej 77 USD za baryłkę pod presją sceptycyzmu co do wpływu zwiększenia podaży w czasie rosnącego wydobycia poza OPEC+ i wątpliwości co do siły popytu.

Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak powiedział, że obecne porozumienie OPEC+ pomaga zrównoważyć podaż i popyt oraz zapewnia pewność rynkom energii, dodając, że grupa może je dostosować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na forum w Sankt Petersburgu Nowak dodał, że sojusz jest gotowy reagować na niepewność rynku. Sekretarz generalny OPEC Haitham Al Ghais, również w Petersburgu, bronił porozumienia OPEC+, nazywając je sukcesem i wyraził optymizm co do utrzymującego się dużego popytu na ropę, powołując się na wzrost liczby podróży.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

ONGC chce odebrać swoje należności w ropie

ONGC chce odebrać swoje należności w ropie

Indyjska państwowa spółka naftowa ONGC złożyła wniosek do Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych o uzyskanie licencji na działalność w Wenezueli.

Światowy popyt na ropę wraca do poziomu sprzed pandemii

Światowy popyt na ropę wraca do poziomu sprzed pandemii

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) opublikowała zaktualizowaną prognozę popytu na ropę na 2024 rok, obniżając nieco wcześniejsze szacunki. Według MAE, globalny popyt na ropę naftową wzrośnie w tym roku o 974 tys. baryłek dziennie, do poziomu 103,06 mln bbl/d.

Orlen Lietuva liderem na rynku litewskim

Orlen Lietuva liderem na rynku litewskim

Spółka Orlen Lietuva, należąca do polskiego koncernu Orlen, odnotowała w 2023 roku rekordowe przychody wynoszące 6,4 miliarda euro. To czyni ją liderem wśród litewskich firm pod tym względem.

USA chcą uzupełnić strategiczne rezerwy ropy

USA chcą uzupełnić strategiczne rezerwy ropy

Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DoE) ogłosił plany zakupu 4,5 miliona baryłek ropy naftowej do grudnia 2024 roku w celu uzupełnienia Strategicznej Rezerwy Naftowej (SPR).

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.