Shell Franczyza

Nadwyżka biodiesla obniża zyski amerykańskich rafinerii

Amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA) stwierdziła, że niestabilność w sektorze oleju napędowego z biomasy, który jest ogólnym terminem obejmującym odnawialny olej napędowy i biodiesel, może stanowić przeszkodę dla przyszłych inwestycji w biopaliwa - podał portal Enkorr.

Dynamiczna modernizacja zakładów w USA w celu produkcji odnawialnego oleju napędowego, doprowadziło do powstania nadmiaru biopaliw, co uderzyło w zyski rafinerii.

Po pandemii moce produkcyjne oleju napędowego ze źródeł odnawialnych w USA wzrosły prawie czterokrotnie, z zaledwie 791 milionów galonów w 2021 r. do 3 miliardów galonów w 2023 r. Do tego dochodzi produkcja biodiesla, która razem z odnawialnym dieslem przekroczyła 5 miliardów galonów w roku 2023.

Według Scotta Irwina, profesora na Uniwersytecie Illinois, cele w zakresie mieszania biokomponentów wyznaczone przez program standardów paliw odnawialnych (RFS) amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska spowodują, że do 2025 r. łączny popyt wyniesie zaledwie 4,5 miliarda galonów rocznie - cytuje Enkorr.

Problem nadpodaży ma już przełożenie na decyzje producentów paliw. Firma Vertex Energy poinformowała, że wstrzyma wytwarzanie odnawialnego oleju napędowego w swojej rafinerii w Alabamie, gdzie zaledwie w zeszłym roku przestawiła część instalacji na produkcję biopaliwa. Firma w zakładzie o mocach przerobowych 75 tys. baryłek dziennie, planuje powrócić do wytwarzania tradycyjnego diesla.

Więcej w kategorii

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

W czeskim zakładzie w Litvinovie Grupa Orlen uruchomiła nowoczesną instalację, która zwiększy siedmiokrotnie zdolność produkcyjną mieszanek bezpyłowych, wykorzystywanych do produkcji polietylenu i polipropylenu.

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Przesunięcie ruchu morskiego z Morza Czerwonego i Kanału Sueskiego spowodowało zatory w porcie w Singapurze, jednym z najbardziej ruchliwych na świecie.

Marże rafineryjne w USA spadają wraz ze wzrostem zapasów paliw

Marże rafineryjne w USA spadają wraz ze wzrostem zapasów paliw

Amerykańskie rafinerie przerabiają ropę naftową w najszybszym tempie w tym okresie od czasów poprzedzających pandemię, ale rosnące zapasy paliwa zaczęły wywierać wpływ na marże i prawdopodobnie sygnalizują nadchodzące spowolnienie.

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Turcja gwałtownie podniosła koszty tranzytu statków przez Bosfor. Od 1 lipca rejs statkiem po cieśninie będzie kosztować 5,07 USD za tonę ładunku.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Program Partnerski ENERGIA PALIW