Magazyn Branżowych Inspiracji

Saudi Aramco obniżyło zyski w pierwszym kwartale

Zysk netto saudyjskiego koncernu naftowego Saudi Aramco w okresie styczeń-marzec 2024 roku spadł o 14,5 proc i wyniósł 27,2 mld USD w porównaniu do 31,878 mld USD w tym samym okresie w 2023 roku.

Wolne przepływy pieniężne firmy wyniosły 22,76 mld USD, co oznacza spadek o 26,3 proc. Nakłady inwestycyjne firmy wzrosły o 28 proc., do 10,84 mld USD.
Wypłata dywidendy przez Saudi Aramco za pierwszy kwartał wyniesie 31,067 mld USD, czyli o 62 proc. więcej niż za pierwszy kwartał 2023 roku. Łącznie spółka może wypłacić akcjonariuszom 124,3 mld USD w 2024 roku.

Średnia cena sprzedaży ropy naftowej wzrosła do 83 USD za baryłkę w porównaniu do 81 USD za baryłkę rok wcześniej.

Produkcja węglowodorów Saudi Aramco w pierwszym kwartale wyniosła 12,4 mln baryłek dziennie ekwiwalentu ropy naftowej (minus 3 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym). Arabia Saudyjska dobrowolnie ogranicza wydobycie ropy o 500 tys. baryłek dziennie od maja 2023 r. do końca 2024 r. w ramach porozumień z szeregiem krajów OPEC+. Od lipca 2023 r. do czerwca 2024 r. królestwo dobrowolnie zmniejsza wydobycie ropy o kolejny 1 milion baryłek dziennie.

Jednocześnie spółka zauważa, że łącznie zagospodarowanie złóż ropy do 2027 roku zapewni wzrost mocy produkcyjnych o ponad 1 mln baryłek dziennie. 

Więcej w kategorii

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

W czeskim zakładzie w Litvinovie Grupa Orlen uruchomiła nowoczesną instalację, która zwiększy siedmiokrotnie zdolność produkcyjną mieszanek bezpyłowych, wykorzystywanych do produkcji polietylenu i polipropylenu.

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Przesunięcie ruchu morskiego z Morza Czerwonego i Kanału Sueskiego spowodowało zatory w porcie w Singapurze, jednym z najbardziej ruchliwych na świecie.

Marże rafineryjne w USA spadają wraz ze wzrostem zapasów paliw

Marże rafineryjne w USA spadają wraz ze wzrostem zapasów paliw

Amerykańskie rafinerie przerabiają ropę naftową w najszybszym tempie w tym okresie od czasów poprzedzających pandemię, ale rosnące zapasy paliwa zaczęły wywierać wpływ na marże i prawdopodobnie sygnalizują nadchodzące spowolnienie.

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Turcja gwałtownie podniosła koszty tranzytu statków przez Bosfor. Od 1 lipca rejs statkiem po cieśninie będzie kosztować 5,07 USD za tonę ładunku.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Program Partnerski ENERGIA PALIW