MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Członkowie z OPEC+ przedstawiają plany ograniczenia większej produkcji ropy

W ramach zobowiązania do zrekompensowania przekroczeń kwot produkcyjnych niektóre państwa członkowskie OPEC+ przedstawiły szczegółowe plany określające, w jaki sposób zamierzają wdrożyć cięcia kompensacyjne.

Zarówno Irak, jak i Kazachstan, kraje, które w pierwszym kwartale roku przekroczyły uzgodnione cele w zakresie wydobycia ropy naftowej o kilkaset tysięcy baryłek dziennie, przedstawiły sojuszowi swoje plany. 

Ministerstwo Energetyki Kazachstanu potwierdziło drogą elektroniczną, że sfinalizowało harmonogram cięć wyrównawczych. Irak również przedstawił swoją propozycję – powiedział agencji Bloomberg anonimowy urzędnik zaznajomiony ze sprawą.

Koalicja OPEC+, na której czele stoją najwięksi producenci grupy – Arabia Saudyjska i Rosja – zainicjowała na początku 2024 roku dodatkowe cięcia w wydobyciu, aby zminimalizować ryzyko powstania globalnej nadwyżki ropy. Pomimo obaw dotyczących wzrostu gospodarczego w kluczowych krajach-konsumentach, interwencja ta okazała się dość skuteczna i pomogła utrzymać kontrakty terminowe na ropę Brent na poziomie 90 USD za baryłkę.
Zarówno Irak, jak i Kazachstan – a także inne kraje – miały trudności ze ścisłym przestrzeganiem swoich kwot produkcyjnych OPEC+. Irak, chcąc odbudować swoją gospodarkę po latach zawirowań, postawił na pierwszym miejscu generowanie przychodów, podczas gdy Kazachstan był w trakcie zwiększania nowych mocy produkcyjnych.

Zbliżające się spotkanie OPEC+ zaplanowane na 1 czerwca będzie kluczowym momentem dla podjęcia decyzji w sprawie przyszłego kierunku działań w sprawie ograniczenia wydobycia na drugą połowę roku.

Na początku tygodnia sekretarz generalny OPEC Haitham Al Ghais wezwał uczestników i analityków przemysłu naftowego, aby ostrożnie podchodzili do swoich prognoz dotyczących końca wydobycia ropy naftowej, ostrzegając, że może to być niebezpieczne „biorąc pod uwagę ich potencjał do wspierania polityki energetycznej, która podsyca chaos energetyczny”.

Więcej w kategorii

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

W czeskim zakładzie w Litvinovie Grupa Orlen uruchomiła nowoczesną instalację, która zwiększy siedmiokrotnie zdolność produkcyjną mieszanek bezpyłowych, wykorzystywanych do produkcji polietylenu i polipropylenu.

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Przesunięcie ruchu morskiego z Morza Czerwonego i Kanału Sueskiego spowodowało zatory w porcie w Singapurze, jednym z najbardziej ruchliwych na świecie.

Marże rafineryjne w USA spadają wraz ze wzrostem zapasów paliw

Marże rafineryjne w USA spadają wraz ze wzrostem zapasów paliw

Amerykańskie rafinerie przerabiają ropę naftową w najszybszym tempie w tym okresie od czasów poprzedzających pandemię, ale rosnące zapasy paliwa zaczęły wywierać wpływ na marże i prawdopodobnie sygnalizują nadchodzące spowolnienie.

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Turcja gwałtownie podniosła koszty tranzytu statków przez Bosfor. Od 1 lipca rejs statkiem po cieśninie będzie kosztować 5,07 USD za tonę ładunku.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Petroleum Ukraine 2024