MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Rafinerie w USA opublikują dobre zyski za pierwszy kwartał

Zakłócenia w światowej logistyce produktów naftowych, utrzymujące się wysokie marże rafineryjne i niższe wykorzystanie mocy przerobowych w USA wzmocnią kwartalne zyski amerykańskich rafinerii w pierwszym kwartale 2024 r., twierdzą analitycy agencji Reutera.

Oczekuje się, że zyski będą niższe niż w 2022 r., kiedy rosyjska inwazja na Ukrainę wywróciła rynki do góry nogami i skokowo zwiększyła marże producentów paliw, ale amerykańskie rafinerie w dalszym ciągu mają ogłosić w nadchodzących dniach dobre zyski za pierwszy kwartał roku.

Analityk TD Cowen, Jason Gabelman zapowiedział, że to będzie kolejny naprawdę mocny kwartał. Inni analitycy uważają, że wraz ze wzrostem popytu na paliwo w okresie letnim, kwartalne zyski w drugim i trzecim kwartale mają wzrosnąć w porównaniu do pierwszego kwartału.

Niższe moce przerobowe Rosji spowodowane atakami ukraińskich dronów wywołały wzrost światowych marż rafineryjnych na początku tego roku. Dodatkowo marże w USA zostały również zwiększone przez planowane i nieplanowane przestoje w rafineriach, w tym w zakładzie BP w Whiting w stanie Indiana, który był zamknięty przez większą część lutego i połowę marca po przerwie w dostawie prądu.

W ciągu dwóch tygodni kończących się 9 i 16 lutego wykorzystanie rafinerii w USA spadło do zaledwie 81 proc. i na krótko spadło poniżej najniższego poziomu od pięciu lat (2019–2023). Gwałtowny spadek wykorzystania mocy przerobowych był wynikiem m.in. ograniczenia działalności zakładów w regionach Środkowego Zachodu i Wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

Oczekuje się, że wszystkie te czynniki zwiększą marże rafineryjne amerykańskich rafinerii, które w czwartek rozpoczynają raportowanie wyników za pierwszy kwartał.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

W czeskim zakładzie w Litvinovie Grupa Orlen uruchomiła nowoczesną instalację, która zwiększy siedmiokrotnie zdolność produkcyjną mieszanek bezpyłowych, wykorzystywanych do produkcji polietylenu i polipropylenu.

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Przesunięcie ruchu morskiego z Morza Czerwonego i Kanału Sueskiego spowodowało zatory w porcie w Singapurze, jednym z najbardziej ruchliwych na świecie.

Marże rafineryjne w USA spadają wraz ze wzrostem zapasów paliw

Marże rafineryjne w USA spadają wraz ze wzrostem zapasów paliw

Amerykańskie rafinerie przerabiają ropę naftową w najszybszym tempie w tym okresie od czasów poprzedzających pandemię, ale rosnące zapasy paliwa zaczęły wywierać wpływ na marże i prawdopodobnie sygnalizują nadchodzące spowolnienie.

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Turcja gwałtownie podniosła koszty tranzytu statków przez Bosfor. Od 1 lipca rejs statkiem po cieśninie będzie kosztować 5,07 USD za tonę ładunku.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Program Partnerski ENERGIA PALIW