MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Lukoil Neftochim Burgas przygotowuje się do sprzedaży?

Bloomberg podał w poniedziałek, że dla Bułgarii bardzo ważne jest zerwanie wszelkich stosunków z Rosją, w tym wyparcie z kraju rosyjskiego Lukoilu, właściciela rafinerii w Burgas.

Zerwanie więzi z Federacją Rosyjską „ponad trzy dekady po zakończeniu rządów komunistycznych” zakończy przejście Bułgarii do sojuszników z UE i NATO i będzie stanowić ostry kontrast z Węgrami i Serbią, zauważa agencja.

Ważnym krokiem jest zdaniem bułgarskich polityków przejęcie rafinerii Lukoil Neftochim Burgas przez renomowaną międzynarodową firmę z Europy, USA czy krajów Zatoki Perskiej. To zdaniem władz jest konieczne, aby zlikwidować sieć wpływów Lukoilu na bułgarski biznes.

Choć sam Lukoil nie informował o przygotowaniach do sprzedaży rafinerii, a Litasco SA odpowiadająca za marketing i handel rosyjskiej spółki, odmówiła komentarza, to bułgarski resort finansów jest przekonany, że spółka już szuka nabywcy.

Bułgarski parlament zakazał rafinerii Lukoil Neftochim Burgas od 1 stycznia eksportu swoich produktów, a od 1 marca otrzymywania rosyjskiej ropy jako surowca. Wcześniej władze kraju rozwiązały 35-letnią koncesję z rosyjską firmą na port Rosenets, gdzie znajduje się terminal naftowy do odbioru surowców dla rafinerii. Sofia żąda także od Lukoilu rekompensaty za kilka miesięcy korzystania z surowców z Rosji, gdy decyzja o zakazie rosyjskiej ropy już została podjęta, ale jeszcze nie weszła w życie.

Lukoil podał, że weryfikuje swoją strategię dotyczącą bułgarskich aktywów (oprócz rafinerii są to także składy ropy i duża sieć stacji benzynowych), ale na razie nie ma żadnych komunikatów nawet o rozpoczęciu poszukiwań kupca, choć propozycję zakupu części aktywów publicznie zgłaszał azerbejdżański SOCAR.

Więcej w kategorii

Popyt na ropę będzie rósł co najmniej do 2030 roku

Popyt na ropę będzie rósł co najmniej do 2030 roku

Światowy popyt na ropę będzie nadal rósł co najmniej do 2030 r., szacuje norweska firma konsultingowa Rystad Energy w swojej analizie 13 sektorów przemysłu.

Shell i BP sprzedały rafinerię w Republice Południowej Afryki

Shell i BP sprzedały rafinerię w Republice Południowej Afryki

Shell i BP sprzedały największą rafinerię w Republice Południowej Afryki - Sapref, państwowemu Centralnemu Funduszowi Energetycznemu (CEF) za symboliczny południowoafrykański rand (równowartość 5 centów amerykańskich).

Indie zaczęły płacić za rosyjską ropę w rublach

Indie zaczęły płacić za rosyjską ropę w rublach

Reliance Industries podpisało umowę z Rosnieftem na dostawy miesięcznie co najmniej 3 mln baryłek ropy rozliczane w rublach, podają źródła agencji Reutera.

Rosną stawki frachtu

Rosną stawki frachtu

W ostatnich tygodniach widać było dynamiczny wzrost stawek frachtu morskiego z Dalekiego Wschodu do Europy. Dziennik ‘’Rzeczpospolita’’ podaje, że taka sytuacja może potrwać do końca konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Petroleum Ukraine 2024