Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes

W drugim kwartale 2024 roku z Rosji popłynie mniej ropy

Rosja zmniejszy wydobycie i eksport ropy w ramach porozumienia OPEC+ o 471 tys. baryłek dziennie w drugim kwartale, powiedział wicepremier Aleksander Nowak odpowiedzialny za obszar paliwowo-energetyczny.

Rosja ogranicza eksport ropy, ale w jeszcze większym stopniu zmniejsza jej produkcję. Poziom wydobycia ropy przez poszczególne rosyjskie koncerny naftowe ustala się proporcjonalnie do ich aktualnych możliwości, powiedział Nowak.

Federacja Rosyjska skoncentruje się na ograniczaniu produkcji surowca. Tym samym w kwietniu zmniejszy się ona o 350 tys. bbl/d, eksport o 121 tys. bbl/d; w maju wydobycie ropy naftowej zmniejszy się o 400 tys. bbl/d, a eksport o 71 tys. bbl/d, w czerwcu cała redukcja nastąpi jedynie w produkcji ropy.

Ograniczenie eksportu ropy nastąpi w odniesieniu do średniego dziennego poziomu w okresie maj–czerwiec 2023 roku.

Wszystkie zapowiadane przez Nowaka redukcje zostaną podjęte jako uzupełnienie dobrowolnych zobowiązań Rosji w ramach porozumienia OPEC+, które kraj rozpoczął w kwietniu tego roku i które obowiązują do końca tego roku. Dla Federacji Rosyjskiej redukcja wynosi 0,5 mln baryłek dziennie. Jednocześnie nadal obowiązują cięcia, które członkowie sojuszu przedłużyli na drugi kwartał.

Według szacunków JPMorgan, Federacja Rosyjska wydobywała 9,5 mln baryłek dziennie, a po wejściu w życie kwot będzie produkować około 9 mln baryłek dziennie. Arabia Saudyjska ma obecnie ten sam poziom wydobycia, choć zachowuje rezerwy mocy produkcyjnych na poziomie około 3 mln baryłek dziennie.

Więcej w kategorii

Popyt na ropę będzie rósł co najmniej do 2030 roku

Popyt na ropę będzie rósł co najmniej do 2030 roku

Światowy popyt na ropę będzie nadal rósł co najmniej do 2030 r., szacuje norweska firma konsultingowa Rystad Energy w swojej analizie 13 sektorów przemysłu.

Shell i BP sprzedały rafinerię w Republice Południowej Afryki

Shell i BP sprzedały rafinerię w Republice Południowej Afryki

Shell i BP sprzedały największą rafinerię w Republice Południowej Afryki - Sapref, państwowemu Centralnemu Funduszowi Energetycznemu (CEF) za symboliczny południowoafrykański rand (równowartość 5 centów amerykańskich).

Indie zaczęły płacić za rosyjską ropę w rublach

Indie zaczęły płacić za rosyjską ropę w rublach

Reliance Industries podpisało umowę z Rosnieftem na dostawy miesięcznie co najmniej 3 mln baryłek ropy rozliczane w rublach, podają źródła agencji Reutera.

Rosną stawki frachtu

Rosną stawki frachtu

W ostatnich tygodniach widać było dynamiczny wzrost stawek frachtu morskiego z Dalekiego Wschodu do Europy. Dziennik ‘’Rzeczpospolita’’ podaje, że taka sytuacja może potrwać do końca konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Program Partnerski ENERGIA PALIW