Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes

Iran zwiększy produkcję ropy

Iran podpisał nowe kontrakty na zagospodarowanie pól naftowych o wartości 13 miliardów USD, planując zwiększyć dzienną produkcję o 350 tys. baryłek dziennie.

Jak podała państwowa agencja informacyjna Shana, są to największe transakcje w branży energetycznej od ostatniej dekady. Według ministra ropy Javada Owji’ego wszystkie zostały podpisane z lokalnymi firmami.

Prace związane ze zwiększeniem produkcji skupią się na sześciu polach, w tym na największym złożu Azadegan, które Iran dzieli z sąsiadującym Irakiem i na jego najstarszym polu wydobywczym - Masjed Soleyman. To ostatnie jest jednocześnie najstarszym złożem wydobywczym na Bliskim Wschodzie, którego łączna produkcja przekroczyła dotychczas miliard baryłek.

Iran od jakiegoś czasu pracuje nad zwiększeniem zarówno produkcji, jak i eksportu ropy naftowej i działania te przynoszą efekty. W ubiegłym roku kraj eksportował średnio 1,29 mln baryłek dziennie, czyli o 50 proc. więcej niż rok wcześniej. Podobnie jak poprzednio, większość wydobywanego surowca trafiła do Chin.

Jeśli chodzi o produkcję, według stanu na styczeń br. wyniosła ona 3,163 mln baryłek. Dla porównania, przed ponownym nałożeniem przez USA sankcji na Teheran produkcja wynosiła ponad 4,3 mln baryłek dziennie.

W zeszłym roku irański minister ropy powiedział, że do końca irańskiego roku kalendarzowego, który kończy się w tym miesiącu, produkcja ropy w tym kraju powinna wzrosnąć do 3,6 mln baryłek. Wydobycie prawdopodobnie będzie niższe, ponieważ najnowsze miesięczne dane oscylują wokół 3,2 miliona baryłek dziennie.

Więcej w kategorii

USA, Europa i Chiny przejmą rynek wodoru do 2030 roku

USA, Europa i Chiny przejmą rynek wodoru do 2030 roku

Stany Zjednoczone, Europa i Chiny do końca dekady zapewnią 80 proc. produkcji wodoru dzięki zachętom podatkowym i dotacjom rządowym – uważają eksperci z którymi rozmawiała agencja Bloomberg.

Ile wynosi rzeczywiste wydobycie Nigerii?

Ile wynosi rzeczywiste wydobycie Nigerii?

Dwie odrębne agencje regulujące nigeryjski przemysł naftowy przedstawiły skrajnie różne dane dotyczące faktycznej produkcji ropy w kraju.

Lukoil Neftohim Burgas przeszedł na kazachską ropę

Lukoil Neftohim Burgas przeszedł na kazachską ropę

Rafineria Lukoil w Burgas zwiększyła dostawy ropy naftowej z Kazachstanu. W maju 2024 r. zakład przerobił już 80,4 tys. bbl/d gatunku KEBCO przy łącznym wolumenie przerobu na poziomie 130 tys. bbl/d.

W kwietniu Norwegia zwiększyła wydobycie ropy i gazu

W kwietniu Norwegia zwiększyła wydobycie ropy i gazu

Kwietniowa produkcja gazu w Norwegii nieznacznie wzrosła – o 1,3 proc. rok do roku, osiągając 10,4 mld m sześc., wynika z danych statystycznych kraju. Norweski rząd prognozował wydobycie gazu w kwietniu na poziomie 9,72 mld m sześc.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Petroleum Ukraine 2024