MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

MOL przeznaczy 4 mld USD na zielone inwestycje

Rada Dyrektorów spółki MOL w środę formalnie zatwierdziła przegląd strategii. Wśród jej najważniejszych elementów jest zobowiązanie do kontynuowania działań na rzecz neutralności klimatycznej na ścieżce inteligentnej transformacji.

Zaktualizowana strategia stawia na większy nacisk na odnawialne paliwa, zielony wodór, biometan i energię geotermalną. Do 2030 r. grupa wyda ponad 4 mld USD na zielone inwestycje, dążąc do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r.

W komunikacie podano, że MOL szacuje, że z pełnego budżetu CAPEX na lata 2025-2030 około 30-40 proc. będzie przeznaczone na inwestycje niskoemisyjne, co bezpośrednio przyczyni się do osiągnięcia celów przejściowych.

W segmencie rafineryjno-petrochemicznym (downstream) MOL będzie kontynuował wzmacnianie swojej pozycji wśród europejskich rafinerii, jednocześnie dynamicznie dostosowując się do zmieniających się potrzeb transportu i gospodarki. W celu odejścia od paliw kopalnych, Grupa MOL do 2030 r. zainwestuje 1 mld USD w integrację odpadów, recykling i inwestycje chemiczne na średnią skalę. Jeśli chodzi o wydobycie (upstream), MOL utrzyma produkcję na średnim poziomie co najmniej 90 tysięcy baryłek ekwiwalentu ropy dziennie przez kolejne 5 lat. W segmencie detalicznym koncern będzie dążył aby do 2030 r. osiągać wynik EBITDA w wysokości 1 mld USD rocznie.

W strategii napisano, że firma planuje zwiększyć udział transakcji pozapaliwowych do 65 proc. w roku 2025 oraz 85 proc. w 2030. MOL będzie nadal przekształcał stacje paliw, rozszerzając i wzmacniając ofertę gastronomiczną. Węgierski koncern będzie też w dalszym ciągu rozwijać swoje rozwiązania dla transportu, sieć ładowania pojazdów elektrycznych, a także przygotowywać się do upowszechnienia się pojazdów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

USA, Europa i Chiny przejmą rynek wodoru do 2030 roku

USA, Europa i Chiny przejmą rynek wodoru do 2030 roku

Stany Zjednoczone, Europa i Chiny do końca dekady zapewnią 80 proc. produkcji wodoru dzięki zachętom podatkowym i dotacjom rządowym – uważają eksperci z którymi rozmawiała agencja Bloomberg.

Ile wynosi rzeczywiste wydobycie Nigerii?

Ile wynosi rzeczywiste wydobycie Nigerii?

Dwie odrębne agencje regulujące nigeryjski przemysł naftowy przedstawiły skrajnie różne dane dotyczące faktycznej produkcji ropy w kraju.

Lukoil Neftohim Burgas przeszedł na kazachską ropę

Lukoil Neftohim Burgas przeszedł na kazachską ropę

Rafineria Lukoil w Burgas zwiększyła dostawy ropy naftowej z Kazachstanu. W maju 2024 r. zakład przerobił już 80,4 tys. bbl/d gatunku KEBCO przy łącznym wolumenie przerobu na poziomie 130 tys. bbl/d.

W kwietniu Norwegia zwiększyła wydobycie ropy i gazu

W kwietniu Norwegia zwiększyła wydobycie ropy i gazu

Kwietniowa produkcja gazu w Norwegii nieznacznie wzrosła – o 1,3 proc. rok do roku, osiągając 10,4 mld m sześc., wynika z danych statystycznych kraju. Norweski rząd prognozował wydobycie gazu w kwietniu na poziomie 9,72 mld m sześc.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Program Partnerski ENERGIA PALIW