MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Rekordowy eksport oleju opałowego z Kuwejtu

Szacuje się, że eksport oleju opałowego od jednego z największych eksporterów ropy naftowej z OPEC, Kuwejtu, osiągnął w lutym rekordowy poziom, gdy nowa rafineria Al-Zour zwiększyła przerób paliwa do pełnych mocy produkcyjnych.

Według danych firmy analitycznej Kpler, cytowanych przez agencję Reutera, w lutym eksport oleju opałowego z Kuwejtu osiągnął rekordowy poziom około 720 tys. ton, co odpowiada 158 tys. baryłek dziennie.

Według danych LSEG, eksport oleju opałowego z Kuwejtu w lutym wyniósł mniej - około 516 tys. ton, ale i tak stanowi to najwyższy wolumen eksportu od marca 2016 r.

Od momentu uruchomienia rafinerii Al-Zour pod koniec 2022 roku Kuwejt stał się głównym eksporterem oleju opałowego o bardzo niskiej zawartości siarki (VLSFO) i oleju opałowego o wysokiej zawartości siarki (HSFO), wykorzystywanego głównie jako paliwa żeglugowego.

Z całkowitego eksportu oleju opałowego oszacowanego przez firmę Kpler w tym miesiącu 60 proc. stanowiło VLSFO, a pozostałe 40 proc. HSFO.
Kluczem do wzrostu eksportu oleju opałowego z Kuwejtu jest nowa, uważana za największą na świecie, rafineria Al-Zour o mocy produkcyjnej 615 tys. baryłek dziennie, która zwiększała działalność w 2023 r. i miała osiągnąć pełną wydajność w październiku ubiegłego roku.

Rafineria charakteryzuje się dużą elastycznością, gdyż jest przystosowana do przerobu różnych rodzajów kuwejckiej ropy, w tym ropy Kuwait Heavy Crude (KHC), która jest produkowana zgodnie ze strategią wydobycia Kuwait Petroleum Corporation (KPC), państwowego koncernu naftowego jednego z największych producentów ropy naftowej na Bliskim Wschodzie.

Więcej w kategorii

Chiny zwiększyły w pierwszym kwartale import rosyjskiej ropy

Chiny zwiększyły w pierwszym kwartale import rosyjskiej ropy

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Chiny zwiększyły zakupy surowców naftowych z Federacji Rosyjskiej o 12,85 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2023 roku. W ujęciu finansowym dostawy wzrosły o 17,9 proc. do 13,858 mld USD.

Helsinki chcą zablokować trasę rosyjskich tankowców przez Zatokę Fińską

Helsinki chcą zablokować trasę rosyjskich tankowców przez Zatokę Fińską

Fińska minister spraw zagranicznych oficjalnie ogłosiła swoje zamiary wprowadzenia zakazu pływania tankowcami „floty cieni” po Bałtyku.

Możliwe ograniczenia cen paliw na Węgrzech

Możliwe ograniczenia cen paliw na Węgrzech

Węgierski rząd rozważa możliwość ograniczenia cen paliw płynnych po wzroście cen ropy na świecie — podaje poniedziałkowa ‘’Rzeczpospolita’’.

Ruch lotniczy przekracza poziom sprzed pandemii

Ruch lotniczy przekracza poziom sprzed pandemii

W zeszłym tygodniu globalna aktywność lotnicza po raz pierwszy od czterech lat przekroczyła poziom sprzed pandemii, jednak popyt na paliwo do silników odrzutowych nie powrócił do pierwotnego poziomu, ponieważ nowsze floty samolotów stają się bardziej oszczędne pod względem zużycia paliwa i przewożą więcej pasażerów.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Zapraszamy na prezentację zakładu produkcyjnego I-MAXIMUM