Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes

Spada eksport oleju napędowego z USA do Europy

Spadek rafinacji ropy w USA i problemy na Morzu Czerwonym ograniczyły dostawy amerykańskiego oleju napędowego do Europy.

Załamanie działalności rafineryjnej w USA i zakłócenia w światowym handlu spowodowały w ostatnich tygodniach spotęgowanie trudności w dostawach oleju napędowego, ograniczających historycznie wysoki eksport amerykańskiego oleju napędowego do Europy.

W lutym wzrosły też ceny oleju napędowego w Stanach Zjednoczonych  do najwyższego poziomu od czterech miesięcy – ponad 48 USD za baryłkę. Dla krajów UE to zła wiadomość, ponieważ doświadczają one poważnych niedoborów oleju napędowego po odmowie jego dostaw z Rosji, do tego nałożyły się problemy z jemeńskimi Houthi na Morzu Czerwonym. Ich działania zmusiły dostawców z Bliskiego Wschodu i Azji do przekierowania statków z paliwem wokół Afryki, co uczyniło ich handel mniej opłacalnym i podniosło ceny oleju napędowego w Europie.

Według analizy firmy Kpler zajmującej się śledzeniem statków, europejski import amerykańskiego oleju napędowego spadł w tym miesiącu o prawie połowę, do 6,65 mln baryłek, w porównaniu z 11,44 mln baryłek w styczniu, co stanowiło najwyższy poziom od sierpnia 2017 r.

Spadek amerykańskiego eksportu wynikał z problemów w rafinerii BP w Whiting o wydajności 435 tys. baryłek dziennie, która została zamknięta na początku obecnego miesiąca w związku z problemami z dostawą prądu. Zbiegło się to z problemami technicznymi po mrozach w Stanach Zjednoczonych w rafinerii TotalEnergies w Port Arthur i remontami innych rafinerii w USA.

W efekcie produkcja destylatów w USA spadła do 4 mln baryłek dziennie. To najniższy wynik od 2022 roku.

Analitycy czekają jednak na zakończenie napraw amerykańskich rafinerii (powrót na rynek ponad 400 tys. bbl/d mocy produkcyjnych). W rezultacie amerykański olej napędowy w ciągu najbliższych kilku miesięcy powinien docierać bez kłopotów na rynki europejskie. Kpler spodziewa się rozładunku trzech statków z ponad 850 tys. baryłek oleju napędowego w marcu i około 1 mln baryłek oleju napędowego więcej w kwietniu.

Więcej w kategorii

Chiny zwiększyły w pierwszym kwartale import rosyjskiej ropy

Chiny zwiększyły w pierwszym kwartale import rosyjskiej ropy

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Chiny zwiększyły zakupy surowców naftowych z Federacji Rosyjskiej o 12,85 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2023 roku. W ujęciu finansowym dostawy wzrosły o 17,9 proc. do 13,858 mld USD.

Helsinki chcą zablokować trasę rosyjskich tankowców przez Zatokę Fińską

Helsinki chcą zablokować trasę rosyjskich tankowców przez Zatokę Fińską

Fińska minister spraw zagranicznych oficjalnie ogłosiła swoje zamiary wprowadzenia zakazu pływania tankowcami „floty cieni” po Bałtyku.

Możliwe ograniczenia cen paliw na Węgrzech

Możliwe ograniczenia cen paliw na Węgrzech

Węgierski rząd rozważa możliwość ograniczenia cen paliw płynnych po wzroście cen ropy na świecie — podaje poniedziałkowa ‘’Rzeczpospolita’’.

Ruch lotniczy przekracza poziom sprzed pandemii

Ruch lotniczy przekracza poziom sprzed pandemii

W zeszłym tygodniu globalna aktywność lotnicza po raz pierwszy od czterech lat przekroczyła poziom sprzed pandemii, jednak popyt na paliwo do silników odrzutowych nie powrócił do pierwotnego poziomu, ponieważ nowsze floty samolotów stają się bardziej oszczędne pod względem zużycia paliwa i przewożą więcej pasażerów.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Program Partnerski ENERGIA PALIW