Shell Franczyza

Byli akcjonariusze Jukosu wygrywają w sporze z Rosją

Sąd Apelacyjny w Amsterdamie odrzucił we wtorek ostatni argument Rosji w sprawie apelacyjnej od wyroku arbitrażowego, na podstawie którego Moskwa musi zapłacić 50 miliardów USD byłym akcjonariuszom Jukosu.

Rosja ma zapłacić za umyślne doprowadzenie do bankructwa największego rosyjskiego koncernu naftowego na początku XXI wieku i postawienie przed sądem jego dyrektora generalnego Michaiła Chodorkowskiego.

Były właściciel Jukosu i krytyk Kremla Michaił Chodorkowski został aresztowany w 2003 roku, a dwa lata później skazany za kradzież i uchylanie się od płacenia podatków. Majątek Jukosu trafił do przedsiębiorstw państwowych, w tym koncernu Rosnieft. Chodorkowski wyszedł z kolonii karnej w 2013 roku po ułaskawieniu go przez Władimira Putina i mieszka w Londynie.

W międzyczasie byli akcjonariusze Jukosu złożyli pozew o odszkodowanie za utracony majątek, który ich zdaniem został bezpodstawnie wywłaszczony przez rosyjski rząd. W 2014 roku Stały Trybunał Arbitrażowy z siedzibą w Hadze orzekł, że Rosja musi zapłacić byłym akcjonariuszom Jukosu 50 miliardów USD.

Rosja odmówiła zapłaty, a dwa lata później, w kwietniu 2016 roku Sąd Okręgowy w Hadze uchylił orzeczenie Stałego Trybunału Arbitrażowego uzasadniając to brakiem jurysdykcji do arbitrażu w tej sprawie.

W maju 2017 roku Sąd Apelacyjny w Amsterdamie orzekł natomiast, że Rosja bezprawnie doprowadziła do bankructwa Jukosu. Sąd stwierdził, że władze rosyjskie „nie tylko naruszyły rosyjskie przepisy podatkowe, ale także że uczyniły to z wyraźnym zamiarem doprowadzenia Jukosu do niewypłacalności, a ostatecznie do jego bankructwa” – podała Fundacja Jukos, która chroni aktywa Jukosu poza Rosją.

Ostatnim argumentem Rosji w sporze prawnym były zarzuty oszustwa ze strony byłych akcjonariuszy Jukosu, jednak we wtorek Sąd Apelacyjny w Amsterdamie oddalił ten argument. Zdaniem sądu Rosja zarzuciła oszustwo zbyt późno, a nawet gdyby zostało złożone w czasie, to nie zmieniłoby to decyzji sądu.

Więcej w kategorii

Chiny zwiększyły w pierwszym kwartale import rosyjskiej ropy

Chiny zwiększyły w pierwszym kwartale import rosyjskiej ropy

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Chiny zwiększyły zakupy surowców naftowych z Federacji Rosyjskiej o 12,85 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2023 roku. W ujęciu finansowym dostawy wzrosły o 17,9 proc. do 13,858 mld USD.

Helsinki chcą zablokować trasę rosyjskich tankowców przez Zatokę Fińską

Helsinki chcą zablokować trasę rosyjskich tankowców przez Zatokę Fińską

Fińska minister spraw zagranicznych oficjalnie ogłosiła swoje zamiary wprowadzenia zakazu pływania tankowcami „floty cieni” po Bałtyku.

Możliwe ograniczenia cen paliw na Węgrzech

Możliwe ograniczenia cen paliw na Węgrzech

Węgierski rząd rozważa możliwość ograniczenia cen paliw płynnych po wzroście cen ropy na świecie — podaje poniedziałkowa ‘’Rzeczpospolita’’.

Ruch lotniczy przekracza poziom sprzed pandemii

Ruch lotniczy przekracza poziom sprzed pandemii

W zeszłym tygodniu globalna aktywność lotnicza po raz pierwszy od czterech lat przekroczyła poziom sprzed pandemii, jednak popyt na paliwo do silników odrzutowych nie powrócił do pierwotnego poziomu, ponieważ nowsze floty samolotów stają się bardziej oszczędne pod względem zużycia paliwa i przewożą więcej pasażerów.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes