17 Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

Dlaczego Arabia Saudyjska wstrzymała rozbudowę mocy produkcyjnych?

Minister energii Królestwa Arabii Saudyjskiej, książę Abdulaziz bin Salman, powiedział, że w związku z transformacją energetyczną kraj obniżył swój cel dotyczący zwiększenia wydobycia ropy z 13 do 12 mln baryłek dziennie.

Arabia Saudyjska może wyprodukować dużo ropy, ale obecnie wydobycie wynosi 9 mln baryłek dziennie – kraj wywiązuje się z porozumień wynikających z porozumienia OPEC+.

- Przechodzimy transformację i dokonujemy transformacji, co oznacza, że nasza spółka naftowa, która zajmuje się węglowodorami, staje się teraz firmą energetyczną z inwestycjami obejmującymi wszystkie obszary, takie jak ropa, gaz, petrochemia i inne – powiedział na konferencji w Dhahranie saudyjski minister energetyki, książę Abdulaziz bin Salman.

Jednocześnie minister wyjaśnił, że poza wydobyciem ropy naftowej Królestwo Arabii Saudyjskiej rozwija wydobycie gazu, petrochemię oraz energetykę odnawialną. Kraj planuje osiągnięcie zerowej emisji do 2060 r., a państwowy koncern naftowy Królestwa - Saudi Aramco, wyznacza nawet ambitniejszy cel zerowej emisji na rok 2050.

Trzeba pamiętać, że Saudyjczycy dysponują dużą „poduszką bezpieczeństwa” na wypadek zakłóceń w dostawach ze względu na czynniki geopolityczne lub klimatyczne. Książę zauważył, że kraj może w dowolnym momencie zmniejszyć lub zwiększyć wielkość wydobycia ropy, w zależności od warunków rynkowych.

Saudi Aramco spodziewa się wzrostu popytu na ropę do 104 mln baryłek dziennie w tym roku i do 105 mln baryłek dziennie w przyszłym. Prognozy koncernu plasują się mniej więcej pośrodku prognoz OPEC i IEA. Jednocześnie odpowiadają one opiniom dużych traderów, takich jak Vitol i Gunvor – zauważa agencja Bloomberg.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Ceny ropy naftowej w tym roku będą stabilne

Ceny ropy naftowej w tym roku będą stabilne

Wystarczająca podaż i nieprzerwany handel ropą pomimo konfliktów na Bliskim Wschodzie sprawią, że ceny ropy naftowej utrzymają się w tym roku w pobliżu progu 80 USD za baryłkę.

ADNOC finalizuje przejęcie udziałów w OMV

ADNOC finalizuje przejęcie udziałów w OMV

Firma Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) ogłosiła, że formalnie sfinalizowała przejęcie od Mubadala Investment Company 24,9 proc. udziałów w OMV - grupie energetyczno-chemicznej z Austrii. Szczegóły finansowe transakcji nie zostały ujawnione.

Popyt na paliwo lotnicze w Chinach wzrośnie

Popyt na paliwo lotnicze w Chinach wzrośnie

Według prognoz działu badawczego China National Petroleum, zużycie paliwa lotniczego w Chinach prawdopodobnie wzrośnie w tym roku o 13,1 proc. w związku ze wzrostem liczby pasażerów, jednak import ropy naftowej może pozostać na stałym poziomie.

Norwegia zwiększa wydobycie ropy na Morzu Północnym

Norwegia zwiększa wydobycie ropy na Morzu Północnym

ConocoPhillips może rozpocząć korzystanie z nowych obiektów podmorskich na terenie inwestycji Eldfisk North w południowej części Norwegii na Morzu Północnym, po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez norweskie władze.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw