Magazyn Branżowych Inspiracji

Produkcja OPEC – pierwszy spadek od lipca

Jak wykazała analiza agencji Reutera, w listopadzie wydobycie ropy naftowej w OPEC obniżyło się i był to pierwszy miesięczny spadek od lipca.

To wynik niższych dostaw z Nigerii i Iraku, a także ciągłych cięć wspierających rynek przez Arabię Saudyjską i inne kraje, które są członkami sojuszu OPEC+.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową wydobyła w zeszłym miesiącu 27,81 mln baryłek dziennie, co oznacza spadek o 90 tys. baryłek dziennie w porównaniu z październikiem. Produkcja krajów OPEC w sierpniu, wrześniu i październiku cały czas rosła.

Wydobycie ropy naftowej z OPEC ma w przyszłym roku jeszcze bardziej spaść po tym, jak OPEC+ zgodził się na nową rundę cięć dostaw na pierwszy kwartał 2024 r.

Badanie agencji Reutera wykazało, że Arabia Saudyjska utrzymała listopadową produkcję na poziomie blisko 9 mln baryłek dziennie, ponieważ czołowy eksporter przedłużył dobrowolne ograniczenie wydobycia o 1 milion baryłek dziennie, aby zapewnić dodatkowe wsparcie rynkowi.

Największy spadek wydobycia odnotowano w Nigerii, która w listopadzie wyeksportowała mniej surowca, a także w Iraku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Angoli.

Największy wzrost natomiast odnotowano w Iranie, gdzie w listopadzie produkcja osiągnęła 3,2 mln baryłek dziennie, najwięcej od 2018 r., kiedy Waszyngton ponownie nałożył sankcje na Teheran, wynika z ankiet Reutera i odrębnych danych OPEC.

Badanie agencji Reutera, którego celem jest śledzenie dostaw na rynek, opiera się na danych żeglugowych dostarczonych przez źródła zewnętrzne, danych transportowych Refinitiv Eikon, informacjach od firm śledzących rynek żeglugi, takich jak Petro-Logistics i Kpler, oraz informacjach dostarczonych przez źródła w spółkach naftowych, OPEC i konsultantów.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Niższe marże rafineryjne indyjskich rafinerii

Niższe marże rafineryjne indyjskich rafinerii

Marże rafineryjne największych indyjskich rafinerii państwowych spadły w ostatnich miesiącach w związku z trudniejszym dostępem do rosyjskiej ropy i gwałtownie rosnącymi stawkami za fracht spowodowanymi przerwami w dostawach ropy przez Morze Czerwone, powiedzieli agencji Bloomberg analitycy i handlowcy.

Suncor ze świetnymi wynikami

Suncor ze świetnymi wynikami

Kanadyjska spółka Suncor Energy przekroczyła szacunki zysków za czwarty kwartał, gdyż jej produkcja z piasków roponośnych wzrosła do rekordowego poziomu, a łączna produkcja wydobywcza była drugą najwyższą w historii firmy.

Rafineria w Whiting może wrócić do pracy

Rafineria w Whiting może wrócić do pracy

Rafineria Whiting po awaryjnym wyłączeniu przygotowuje się do ponownego uruchomienia już w przyszłym tygodniu, a pełną wydajność osiągnie w marcu.

Kanały Panamski i Sueski z mniejszym ruchem statków

Kanały Panamski i Sueski z mniejszym ruchem statków

W raporcie Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) odnotowano znaczny spadek ruchu morskiego zarówno na Kanale Sueskim jak i Panamskim.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023