Chińskie wydobycie z najgłębszego odwiertu ropy i gazu w Azji

China Petroleum & Chemical Corporation, znane jako Sinopec, odnotowało pierwszy wypływ ropy i gazu z najgłębszego odwiertu na lądzie w Azji, który został niedawno ukończony.

Sinopec osiągnął „znaczne przepływy ropy i gazu” w odwiercie Yuejin 3-3XC w ramach swojego projektu Deep Earth NO.1 w basenie Tarim w autonomicznym regionie Xinjiang Uygur, podała firma. Dzienne przepływy węglowodorów wynosiły 200 ton ropy oraz 50 000 metrów sześciennych gazu.

Głębokość odwiertu wynosi 9432 m (30945 stóp) i stanowi nowy rekord w przypadku najgłębszego odwiertu lądowego w Azji.

Sinopec podał, że sukces wiertniczy dowodzi faktu, że chińskie technologie Deep Earth znajdują się obecnie w czołówce światowej, co toruje drogę do przełamania ultragłębokości 10 000 metrów zarówno w technologii, jak i produkcji sprzętu w nadchodzącej przyszłości.

W ostatnich latach chińskie państwowe koncerny energetyczne zintensyfikowały wysiłki w zakresie poszukiwań i produkcji, ponieważ Chiny chcą zwiększyć krajowe wydobycie ropy i gazu ziemnego. CNOOC i Sinopec ogłosiły w ostatnich miesiącach duże odkrycia złóż ropy i gazu w Chinach na morzu i lądzie.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023