Shell Franczyza

NIOC inwestuje w zwiększenie wydobycia ropy i gazu

Narodowa Irańska Spółka Naftowa (NIOC) zainwestuje 50 miliardów USD w bieżącym irańskim roku kalendarzowym (rozpoczętym 21 marca) w celu zwiększenia wydobycia ropy i gazu - poinformował zastępca dyrektora generalnego firmy Reza Dehgan.

Według niego do 2029 roku irańskie zdolności wydobywcze ropy i gazu mogą osiągnąć 5,5 miliona baryłek dziennie i 1,5 miliarda metrów sześciennych dziennie w porównaniu z obecnymi 4 milionami baryłek dziennie i miliardem metrów sześciennych dziennie. W celu osiągnięcia takich poziomów trzeba zainwestować 160 miliardów USD, z czego dwie trzecie muszą sfinansować inwestorzy zagraniczni.

Zagospodarowanie 11. fazy złoża gazowego South Pars to jeden z najważniejszych projektów. Produkcja na tym etapie rozpoczęła się w zeszłym miesiącu po 20-letnim opóźnieniu. Według przedstawiciela NIOC do zakończenia realizacji 11. fazy potrzebna jest inwestycja o wartości 2,4 miliarda USD.

Reza Dehghan powiedział, że za kilka tygodni pojawią się możliwości inwestycyjne w sektorze ropy i gazu.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023