Problemy największej rafinerii w Europie

Agencja Bloomberg podała, że Shell doświadczył nieplanowanej awarii w największej w Europie rafinerii ropy naftowej w Pernis. Może to ograniczyć produkcję oleju napędowego.

Agencja zauważa, że w tym tygodniu w części zakładu w Rotterdamie doszło do wycieku gazu. Choć rafineria będzie nadal działać, zablokowanie instalacji Hycon skomplikuje produkcję produktów naftowych, zwłaszcza oleju napędowego. Według osoby zaznajomionej ze sprawą w środę wieczorem podjęto próbę przywrócenia działania urządzenia.

Europejski rynek oleju napędowego od jakiegoś czasu boryka się z trudnościami po utracie głównego zewnętrznego dostawcy w wyniku nałożenia sankcji na Rosję. Gorące lato również ograniczyło produkcję, powodując, że zapasy w regionie będącym centrum handlu ropą są niższe niż zwykle o tej porze roku. Co więcej, cięcia w dostawach niektórych gatunków ropy OPEC+ spowodowały zmniejszenie wielkości produkcji oleju napędowego.

Shell oświadczył, że nie komentuje działalności rafinerii.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023